fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Protesty dot. sądów w polskich miastach

W kilku Polskich miastach odbędą się dziś protesty dotyczące sądów. Są one organizowane przez antyrządowe stowarzyszenia.

Warszawska manifestacja pod hasłem „Europo nie odpuszczaj! Brońmy Polskich sądów” ma się rozpocząć o 19.00 przed budynkiem Komisji Europejskiej w Polsce. Współorganizatorem wydarzenia są m.in. Komitet Obrony Demokracji, Akcja Demokracja czy Obywatele RP. Inicjatorzy protestu chcą, by Komisja Europejska skierowała do Unijnego Trybunału Sprawiedliwości ustawę o Sądzie Najwyższym. Wydarzenie odbędzie w czasie, gdy w przed Komisją Europejską będzie miało miejsce wysłuchanie polskiego rządu w ramach art. 7 Traktatu o UE.

Poseł PiS Dominik Tarczyński wskazuje, że protesty mają stanowić tło dla przeciwników polskiego rządu.

– Oczywiście te protesty mają być tylko i wyłącznie obrazkiem, który ma być za plecami tych, którzy na Polskę donoszą i ma to być takie budowanie fałszywego wizerunku Polski. Nie ma to nic wspólnego ani z reformą, ani z merytorycznym odniesieniem się do naszej reformy. Jest to tylko i wyłącznie pijar, czarny pijar przeciwko Polsce. To są tylko fakty – mówi Dominik Tarczyński.

W najbliższy czwartek przewodniczący PO Grzegorz Schetyna spotka się z w Brukseli z szefem KE Jean-Claude Junckerem.

Nowa ustawa o SN przewiduje, że 3 lipca w stan spoczynku przechodzą z mocy prawa sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia – chyba, że prezydent zgodziłby się na ich wniosek o przedłużenie.

Przepisy te spowodują przejście na emeryturę 40 proc. sędziów.

RIRM

drukuj