fot. M. Matuszak/Nasz Dziennik

Senatorowie pracują nad przepisami mającymi zapobiec nielegalnemu wywozowi leków za granicę

Senacka Komisja Zdrowia kontynuuje prace nad nowelą Prawa farmaceutycznego. Wśród regulacji znalazły się te dotyczące ukrócenia nielegalnego wywozu leków za granicę.

Nielegalny handel lekami działa na zasadzie „odwróconego łańcucha dystrybucji”. Producent dostarcza leki do polskiego hurtownika. Potem wędrują one do aptek. Jednak do chorych nie trafiają, bo część aptek, mimo że jest to zakazane, sprzedaje je z powrotem do hurtowni, a te handlują nimi za granicą.

Nowela prawa farmaceutycznego wprowadza zakaz jednoczesnego prowadzenia działalności leczniczej i obrotu hurtowego produktami leczniczymi. Ma to ograniczyć proceder.

– Ta ustawa modyfikuje przepisy dotyczące wytwarzania i obrotu produktami leczniczymi – tłumaczy senator Waldemar Kraska, szef senackiej Komisji Zdrowia.

– Chodzi o zablokowanie wywozu tańszych leków z Polski za granicę. Ponieważ my w czasie negocjacji z firmami farmaceutycznymi wynegocjowaliśmy niskie ceny leków w porównaniu z krajami zachodnimi, niektórzy przedsiębiorcy, prowadząc hurtownię i zakład leczniczy, przesuwali te tanie leki z hurtowni do swoich zakładów leczniczych, skąd wywozili za granicę, gdzie odsprzedawali z wielkim zyskiem. Niektórzy oceniają, że nasze państwo straciło na tym ponad miliard czy nawet – jak niektórzy oceniają – dwa miliardy złotych – mówi senator Waldemar Kraska.

Dodatkowo w walkę z nielegalnym wywozem leków włączyła się Krajowa Administracja Skarbowa. Dzięki zawartemu porozumieniu KAS i Inspekcja Farmaceutyczna przekazują sobie informacje o ujawnionych próbach wprowadzenia do obrotu sfałszowanych produktów leczniczych.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj