Projekt nowelizacji ustawy w sprawie jawności i wysokości wynagrodzeń w NBP w Sejmie

PiS złożyło w Sejmie projekt nowelizacji ustawy w sprawie jawności i wysokości wynagrodzeń w NBP. Proponowane zmiany są konsekwencją doniesień medialnych dotyczących wynagrodzeń współpracowników prezesa banku centralnego Adama Glapińskiego.

Zgodnie z projektem wysokość pensji kierownictwa NBP będzie publikowana w Biuletynie Informacji Publicznej. Wynagrodzenia kadry zarządzającej nie będą mogły przekroczyć 60 proc. pełnego uposażenia prezesa tego banku.

Co więcej, jak poinformował poseł PiS-u Andrzej Szlachta, poznamy wysokość płac kierownictwa NBP od 1995 roku.

– W naszym projekcie znajduje się również zapis, że wysokość wynagrodzeń prezesów, wiceprezesów, członków zarządu oraz osób pełniących kierownicze stanowiska w NBP będą opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej, obejmując okres od 1995 roku, a więc od czasu po denominacji, aby można było porównać, jak na przestrzeni ostatnich 20 lat kształtowała się ta tendencja, jeśli chodzi o wynagrodzenia – podkreślił Andrzej Szlachta.

Sprawa jawności uposażeń w NBP wypłynęła pod koniec grudnia, kiedy media ujawniły rzekomą wysokość wynagrodzeń dwóch współpracownic prezesa banku centralnego.

Podawano, że miesięczna pensja jednej z nich wynosi 65 tys. zł. NBP zdementował te informacje. Przeciętne wynagrodzenie dyrektora w banku wyniosło w ubiegłym roku ok. 36 tys. zł.

Prezes Adam Glapiński zapowiedział, że pod ustawą dotyczącą jawności wynagrodzeń w NBP podpisze się „obydwoma rękoma”.

https://youtu.be/k6axaNsmvBk

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl