Projekt darmowego podręcznika odesłany do konsultacji

Rządowy projekt wprowadzający darmowy podręcznik do klas I-III został ponownie odesłany do sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Podczas drugiego czytania poparcie projektu zapowiedzieli przedstawiciele rządowej koalicji PO-PSL.

Poseł PiS Zbigniew Dolata mówił w Sejmie, że rząd podjął nieszczerą próbę bohaterskiej walki z problemami, które sam stworzył. Dodał, że jego partia nie godzi się na nierówne traktowanie rodziców szkół ponadgimnazjalnych.

Ich również dotyczy konstytucyjna zasada bezpłatności nauki w szkołach publicznych. Dlatego składamy 27 poprawek, które zapewnią bezpłatne podręczniki dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, co znacząco ulży setkom tysięcy polskich rodzin, narażonych na rosnące, z roku na rok, wydatki. Nasze poprawki zmierzają też do wprowadzenia bezpłatnych podręczników do nauki religii i etyki, o czym najwyraźniej zapomniał rząd. Prawo i Sprawiedliwość od przyjęcia zgłaszanych poprawek, które składam na ręce pani marszałek, uzależnia głosowanie nad całością projektu ustawy – poinformował poseł  Zbigniew Dolata.

Na początku miesiąca Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne oświadczyły, że proponowany przez rząd „Nasz elementarz” jest plagiatem dwóch podręczników.

RIRM

drukuj