fot. Ewa Sądej/Nasz Dziennik

Ponad 100 tys. polskich dzieci uczy się poza Polską

Za granicą uczy się już ponad 100 tys. polskich dzieci, które wyjechały ze swoimi rodzicami. Tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, które przytacza dziennik „Rzeczpospolita”.

Liczba dzieci emigrantów, które podejmują edukację poza Polską, przez ostatnie pięć lat wzrosła ponad dwukrotnie. Eksperci zwracają uwagę, że stanowi to duży problem dla polskich szkół, a w przypadku, gdy dzieci nie wrócą do Polski, również dla gospodarki państwa.

Co więcej, młode osoby mogą zapomnieć o ojczyźnie. Ryszard Proksa, przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, zwraca uwagę na problem polskich szkół za granicą.

– To duży problem, bardzo trudny do rozwiązania, ponieważ polityka niektórych krajów w ogóle nie przewiduje takiej możliwości, to znaczy są niechętni, żeby istniały szkoły polonijne w związku z emigracją zarobkową. Niestety, tak jak pokazują statystyki, za 20 lat będziemy prawdopodobnie najstarszym krajem w Europie, jeżeli chodzi o średni wiek. I to jest właśnie wynik tego wyludnienia, wyjazdu i niepowracania młodych ludzi do kraju – zwraca uwagę Ryszard Proksa.

Pod koniec 2014 roku na emigracji przebywało ponad 2,5 mln Polaków.

RIRM

drukuj