fot. pixabay.com

Program pomocy dla gospodarstw utrzymujących świnie w związku z ASF

Ministerstwo rolnictwa ruszyło z Programem pomocy dla gospodarstw utrzymujących świnie w związku z ASF. Budżet przeznaczony na ten cel to 200 mln zł. Pomoc ta ma kilka aspektów i jest skierowana na m.in. bioasekurację czy eliminację następstw zjawiska zaniżonej ceny skupu żywca w strefach ASF.

Pieniądze można też przeznaczyć na osłonę zaciągniętych zobowiązań cywilnoprawnych, odbudowę pogłowia świń i wsparcie w zakresie przetwórstwa.

Chodzi przede wszystkim o wyrównanie strat, jakie ponieśli m.in. hodowcy – powiedział poseł Robert Telus, przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

– Jest to program, który został wprowadzony po spotkaniach w gminie Grabica, gdzie jest największa hodowla trzody chlewnej. Podczas spotkań rolnicy prosili o programy pomocy, dlatego ministerstwo takie uruchomiło. Są to programy oczekiwane przez rolników. Wiadomo, że sprawa ASF jest poważnym problemem dla hodowców, rolników i państwa. Z ASF musimy poradzić sobie w taki sposób, aby być z rolnikami i hodowcami – wspierać ich – podkreślił Robert Telus.

W przypadku pierwszego komponentu, czyli bioasekuracji gospodarstw, zarezerwowano 15 mln zł. Program realizowany przez ARiMR umożliwia refundację połowy wydatków poniesionych na bioasekurację gospodarstw.

Zwracane będą koszty zakupu m.in. mat dezynfekcyjnych, sprzętu do dezynfekcji, odzieży ochronnej, zabezpieczenia budynków. Nabór wniosków w tym komponencie potrwa od 6 do 27 sierpnia 2021 roku.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl