Program pomocy dla gospodarstw utrzymujących świnie w związku z ASF
Ministerstwo rolnictwa ruszyło z Programem pomocy dla gospodarstw utrzymujących świnie w związku z ASF. Budżet przeznaczony na ten cel to 200 mln zł. Pomoc ta ma kilka aspektów i jest skierowana na m.in. bioasekurację czy eliminację następstw zjawiska zaniżonej ceny skupu żywca w strefach ASF.
Pieniądze można też przeznaczyć na osłonę zaciągniętych zobowiązań cywilnoprawnych, odbudowę pogłowia świń i wsparcie w zakresie przetwórstwa.
Chodzi przede wszystkim o wyrównanie strat, jakie ponieśli m.in. hodowcy – powiedział poseł Robert Telus, przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
– Jest to program, który został wprowadzony po spotkaniach w gminie Grabica, gdzie jest największa hodowla trzody chlewnej. Podczas spotkań rolnicy prosili o programy pomocy, dlatego ministerstwo takie uruchomiło. Są to programy oczekiwane przez rolników. Wiadomo, że sprawa ASF jest poważnym problemem dla hodowców, rolników i państwa. Z ASF musimy poradzić sobie w taki sposób, aby być z rolnikami i hodowcami – wspierać ich – podkreślił Robert Telus.
🆕 Na polecenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi @GrzegorzPuda uruchamiany jest Program wsparcia gospodarstw utrzymujących świnie.
✅ Budżet programu to 2⃣0⃣0⃣ mln zł
ℹ️ Szczegóły na stronie #MRiRW ➡ https://t.co/ktigMICi5y
#wsparcie #ASF pic.twitter.com/rER1gyTfeb— Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (@MRiRW_GOV_PL) August 2, 2021
W przypadku pierwszego komponentu, czyli bioasekuracji gospodarstw, zarezerwowano 15 mln zł. Program realizowany przez ARiMR umożliwia refundację połowy wydatków poniesionych na bioasekurację gospodarstw.
Zwracane będą koszty zakupu m.in. mat dezynfekcyjnych, sprzętu do dezynfekcji, odzieży ochronnej, zabezpieczenia budynków. Nabór wniosków w tym komponencie potrwa od 6 do 27 sierpnia 2021 roku.
RIRM