pixabay.com

Program „Dostępna przestrzeń publiczna”

Ponad 1 tys. 300 wniosków zostało złożonych w programie „Dostępna przestrzeń publiczna”, którego celem jest usuwanie barier w życiu codziennym. Chodzi o umożliwienie korzystania m.in. z obiektów kultu religijnego, gabinetów ginekologicznych czy placów zabaw.

W Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej podsumowano nabór wniosków do programu, który został zakończony 15 lipca. Wiceszef resortu, pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych, Paweł Wdówik, podkreślił, że ich liczba była rekordowa.

– To jest rzecz, która cieszy. Przesuwanie środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji wyłącznie z obszaru finansowania miejsc pracy i zatrudnienia osób niepełnosprawnych na inne działania, jest wprost realizacją Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych – wskazał Paweł Wdówik.

Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Krzysztof Michałkiewicz, poinformował, że najwięcej wniosków, czyli 844 – dotyczy modułu A. Chodzi o likwidację barier architektonicznych lub informacyjno-komunikacyjnych przez jednostki samorządu terytorialnego lub ich jednostki organizacyjne.

– Moduł B zakłada likwidację barier przez kościoły i inne związki wyznaniowe oraz ich osoby prawne. Tutaj złożono 114 wniosków. W ramach modułu C złożono 305 wniosków na tworzenie integracyjnych placów zabaw. Ostatni moduł dotyczy likwidacji barier oraz wyposażenie w technologię wspomagającą i urządzenia umożliwiające skorzystanie z usług świadczonych przez podmioty lecznicze. Wpłynęło 89 wniosków – podkreślił Krzysztof Michałkiewicz.

Prezes PFRON przypomniał, że program „Dostępna przestrzeń publiczna” był pierwotnie planowany na 2023-2027. Dodał, że chce, aby program ten został wydłużony i był bezterminowy, a budżet zwiększony o 300 do 500 mln złotych.

RIRM

drukuj