fot. twitter.com/MRiPS_GOV_PL

Centra Usług Społecznych

Trwa konkurs na pilotaż Centrów Usług Społecznych, który ogłosiło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Takie miejsca to wyjątkowe rozwiązanie skupiające pakiet usług dla osób niepełnosprawnych, niesamodzielnych oraz ich bliskich. O szczegółach mówiła w Sejmie minister Marlena Maląg.

Centra Usług Społecznych to inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy, która ma na celu ułatwić gminom świadczenie różnego rodzaju usług społecznych dostosowanych do potrzeb lokalnych społeczności – mówi Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

– Skoordynowanie polityki społecznej, polityki rodzinnej, promocja, ochrona zdrowia, promocja kultury, edukacji i polityki prorodzinnej, ale także wspieranie osób niepełnosprawnych – wskazała minister rodziny i polityki społecznej.

Ta nowa jednostka organizacyjna może być tworzona w dwóch trybach.

– Jako przekształcenie istniejących już ośrodków pomocy społecznej w Centra Usług Społecznych. Centrum będzie funkcjonowało na obszarze jednej gminy, przyjmując przy tym obecnie cały ośrodek pomocy społecznej. Centra mogą również powstać na zasadzie porozumienia dwóch lub więcej gminom. W takiej sytuacji będą one świadczyły kilku gmin, które zawarły z sobą porozumienie – wyjaśniła Marlena Maląg.

Obecnie na terenie kraju funkcjonuje pięć Centrów Społecznych. Powstały one w województwie lubuskim, mazowieckim, śląskim i zachodniopomorskim. Od 31 stycznia gminy mogą składać wnioski o dofinansowanie na utworzenie czterech typów Centrów Usług Społecznych.

– Na chwilę obecną w ramach pierwszej rundy konkursu podpisano 21 umów na dofinansowanie na kwotę 62 milionów złotych – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej.

12 projektów jest w trakcie podpisywania umów na kwotę 32 milionów złotych.

– W drugiej rundzie zostały złożone trzy wnioski, gdzie jeden już został podpisany. Wydatkowana kwota wyniesie 100 mln złotych – poinformowała Marlena Maląg.

Z ramach podpisanych umów powstaną 34 Centra Usług Społecznych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl