fot. pixabay.com

Dane o religijności Polaków

Konferencja Episkopatu Polski (KEP) przedstawiła dane o religijności Polaków za 2019 rok. Dane zebrał Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Najważniejszy wskaźnik to ten, który dotyczy udziału w niedzielnych Mszach św.  W 2019 roku, czyli jeszcze przed pandemią, wyniósł on 36,9 proc.

– Oznacza to spadek o 1,3 puntu procentowego – mówi ks. Wojciech Sadłoń SAC, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.

W czasie stanu wojennego w 1982 roku wskaźnik udziału wiernych w Eucharystii wynosił 57 proc. Od tego czasu spadał. W roku 2000 było to 48 proc. W roku 2006, czyli po śmierci św. Jana Pawła II – 45 proc.

– Od 2013 roku utrzymuje się poniżej poziomu 40 proc. W ostatnich latach oscyluje w granicach 37-38 proc., bo tak jest od 2016 roku – wskazuje o. dr Marcin Lisak OP z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.

Tendencja spadkowa jest mocno rozłożona w czasie. Spadek religijności przed pandemią nie przebiegał gwałtownie, następował w długich okresach. Wraz ze spadkiem udziału wiernych we Mszy św. spadła też liczba wiernych, którzy przyjmują Komunię św.

– Dla Polski w 2019 roku wyniósł 16,7 proc, co oznacza spadek o 0,6 punktu procentowego względem roku poprzedniego, czyli 2018 – wyjaśnia ks. dr Wojciech Sadłoń SAC.

W ciągu roku wzrosła za to liczba parafii. To ponad 10 tys. parafii w całej Polsce. Na stałym poziomie jest liczba udzielanych sakramentów. W roku 2019 liczba chrztów wyniosła 380 tys. Tyle samo osób przyjęło bierzmowanie. Do pierwszej Komunii Świętej przystąpiło 400 tys. wiernych. Udzielonych zostało też 125 tys. sakramentów małżeństwa.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl