fot. twitter.com/EpiskopatNews

Rzecznik KEP: Wniebowzięcie NMP to okazja do dziękczynienia za opiekę Maryi nad naszą Ojczyzną

Obchodzona 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i rocznica Cudu nad Wisłą to okazja do szczególnego dziękczynienia Bogu za opiekę Matki Bożej nad naszą Ojczyzną i przepraszania za to, co złe z naszej strony – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.

Rzecznik Episkopatu Polski podkreślił, że uroczystość Wniebowzięcia NMP należy do tzw. świąt nakazanych, co oznacza, że katolicy na całym świecie mają obowiązek uczestniczenia w tym dniu w Mszy św.

„Wniebowzięcie Maryi to dogmat Kościoła katolickiego. Maryja z duszą i ciałem została wzięta do nieba, co było potwierdzeniem Jej świętości. Uroczystość Wniebowzięcia uświadamia nam, że mamy w niebie Wielką Orędowniczkę, której możemy powierzać naszą codzienność oraz przyszłość” – powiedział ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.

Dodał, że Maryja w wielu dziejowych kolejach była z Polakami i im pomagała.

„Dlatego jesteśmy Jej winni naszą szczególną wdzięczność, szacunek i miłość, a także obronę Jej wizerunku przed wszelkimi znieważeniami” – podkreślił rzecznik KEP.

Kapłan przypomniał, że 15 sierpnia obchodzimy też 99. rocznicę Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą, i święto Wojska Polskiego.

„Ten dzień łączy w sobie wymiar religijny i patriotyczny. To bardzo charakterystyczne dla polskiej historii i tradycji, w których zawsze najważniejszymi wartościami były: <<Bóg, Honor i Ojczyzna>>” – powiedział, zachęcając w imieniu księży biskupów do modlitwy w intencji naszego kraju i żołnierzy, którzy dbają o jego bezpieczeństwo.

Jak co roku na Jasnej Górze 15 sierpnia odbywają się uroczystości z udziałem tysięcy pielgrzymów.

„Tym razem sumie pontyfikalnej o godz. 11.00 będzie przewodniczyć i wygłosi homilię ks. abp Jan Pawłowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej ze względu na trwające obchody 100-lecia przywrócenia relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Polską” – poinformował rzecznik Episkopatu.

Dogmat o Wniebowzięciu Maryi z duszą i ciałem do nieba ogłosił papież Pius XII w 1950 r. w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (Najszczodrobliwszy Bóg). Dokonało się to na usilną prośbę księży biskupów i świeckich z całego świata, także z Polski.

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polsce nazywana jest tradycyjnie również dniem Matki Boskiej Zielnej. Wierni przynoszą wtedy do kościołów zioła i kwiaty, które są tam święcone. To również okazja do dziękczynienia rolników za zebrane plony.

PAP/RIRM

drukuj