fot. https://pixabay.com/images/id-4259175/

„Samorząd Pro Familia 2021” – konkurs dla samorządów wspierających rodziny

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło konkurs „Samorząd Pro Familia 2021”. Zgłoszenia mogą wysyłać samorządy, które prowadzą politykę prorodzinną i chcą pochwalić się swoim doświadczeniem.

Rodzina odgrywa kluczową rolę w społeczeństwie. Jej rola jest też podkreślona w konstytucji, która mówi jasno, że państwo otacza szczególną opieką: małżeństwo, rodzinę, rodzicielstwo i macierzyństwo.

– Jest to coś, co my w wolności i miłości tworzymy po to, aby każdy z nas mógł w miłość i w życie społeczne wejść z zasobem poszanowania godności osoby – podkreślił dr Andrzej Mazan, pedagog.

Od 2015 roku rząd Zjednoczonej Prawicy zmienia politykę prorodzinną w Polsce. Rodziny otrzymują konkretne wsparcie prawne i finansowe. Program „500 plus” czy „Wyprawka plus” znacząco poprawiły sytuację rodzin. Potwierdza to Anna Bieniek, mama czworga dzieci.

– Dzięki tym programom łatwiej jest zorganizować finanse na zajęcia dodatkowe dla dzieci, które trochę kosztują, oraz na dodatkowe rzeczy, które możemy dla nich kupić – wskazywała Anna Bieniek.

Samorządy realizują zadania związane z polityką rodzinną rządu. To jednak one były prekursorem wielu rozwiązań.

– Samorządy są naszym bardzo ważnym partnerem w szeroko rozumianej koalicji na rzecz rodzin – zaznaczyła Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

To właśnie samorządy wiedzą najlepiej, jakie są najpilniejsze potrzeby rodzin. Tak jest w gminie Mełgiew.

– Najnowszym naszym założeniem jest wykonanie i stworzenie miejsca dla dzieci najmłodszych. Już ogłosiliśmy przetarg na żłobek w gminie Mełgiew  – zapewniła wójt gminy Magdalena Wójcik.

Dla samorządów, które chcą pochwalić się swoim doświadczeniem związanym z działaniami prorodzinnymi, ruszył konkurs „Samorząd Pro Familia 2021”. Samorządy mogą zgłaszać się w pięciu kategoriach.

https://twitter.com/MRiPS_GOV_PL/status/1351545704712466432

– Kategorie: wiejska, wiejsko-miejska, miejska do 20 tys. mieszkańców, miejska powyżej 20 tys. mieszkańców i powyżej 100 tys. mieszkańców – poinformowała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Zgłoszenia można składać do 31 marca. Zwycięzców poznamy w połowie maja. Tymczasem dodatkowym wsparciem dla samorządów mają być nowe przepisy zaproponowane przez grupę konserwatywnych posłów PiS. Projekt ustawy „Samorząd dla rodziny” trafił na początku stycznia do Sejmu.

– Chcemy, żeby każda uchwała rady gminy, powiatu, województwa, była opiniowana pod kątem realizacji polityki prorodzinnej i pod kątem wpływu na rodzinę – wskazał poseł Piotr Uściński.

Lokalne polityki prorodzinne mogą się stać inspiracją dla innych samorządów. Projekt ustawy zakłada też wzmocnienie roli organizacji prorodzinnych w kształtowaniu lokalnych działań.

 

TV Trwam News

drukuj