fot. https://pixabay.com/pl/

Profilaktyka stożka rogówki

W Polsce na stożek rogówki choruje 80 tys. osób. Ta choroba oczu powinna być odpowiednio obserwowana, diagnozowana i leczona – wskazują okuliści.

Rogówka to centralna część gałki ocznej. Jest całkowicie przeźroczysta, nieunaczyniona, ale za to bardzo bogato unerwiona. Odpowiada m.in. za przepuszczanie światła, bodźców świetlnych i przekazywanie ich na siatkówkę – wskazał kierownik katedry i kliniki okulistyki ogólnej i dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. Robert Rejdak.

– To rogówka w różnych dystrofiach, wadach ulega chorobom czy odkształceniom – powiedział prof. Robert Rejdak.

Jedną z takich chorób jest stożek rogówki – zaakcentowała dr Joanna Bogusławska, okulista.

– Na świecie częstość występowania stożka rogówki waha się w granicach 1-200, od 1 tys. do 2tys. przypadków – oznajmiła dr Joanna Bogusławska.

W Polsce zaś występuje u 80 tys. osób. Choroba zaczyna się w młodym wieku. Objawy pojawiają się w zwykle w drugiej i trzeciej dekadzie życia.

– Stożek rogówki to tzw. ektazja rogówki polegająca na jej ścieńczeniu w części centralnej. W wyniku ścieńczenia kształt kulisty rogówki zamienia się na kształt stożkowaty – mówił prof. Robert Rejdak.

Jak wskazał profesor, jest to proces wolny, ale postępujący, który powoduje, że oko zaczyna wykazywać różnego rodzaju wady – przede wszystkim astygmatyzm i krótkowzroczność.

– Pierwszymi objawami mogą być różnego rodzaju łzawienia, pieczenie, pocieranie oczu, światłowstręt czy podwójne widzenie – oznajmił kierownik katedry i kliniki okulistyki ogólnej i dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Pogorszenie widzenia u osób ze stożkiem rogówki postępuje, dlatego stan oka powinien być odpowiednio obserwowany, diagnozowany i leczony. W leczeniu najpierw wykorzystuje się soczewki kontaktowe. Wczesne stadia można korygować także okularami. To jednak rozwiązaniaczasowe. W miarę postępu choroby stosuje się zabieg cross linking.

– Cross linking to odpowiednia ekspozycja rogówki na substancję o nazwie ryboflawina i naświetlanie odpowiednim światłem o określonej długości – podsumował prof. Robert Rejdak.

Drugim zabiegiem – przy zaawansowanych stanach – jest przeszczep rogówki.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl