fot. E. Sądej/Nasz Dziennik

Przełom w wykrywaniu wad serca dziecka jeszcze w łonie matki

Zespół specjalistów z Pracowni USG i Badań Prenatalnych Centrum Medycznego Diagnostyczno-Chirurgicznego w Krakowie opracował i wydrukował model serca 3D.

Serce to jedno z najważniejszych narządów wewnętrznych w życiu płodowym dziecka. 8 na 1000 noworodków rodzi się z wadą serca. Wykryta jeszcze w okresie życia płodowego wada jest możliwa do leczenia już od pierwszych dni po urodzeniu. Przełomem w wykrywaniu wad serca ma być stworzony przez polskich lekarzy model serca płodu w 3D.

– Model ma zupełnie inne znaczenie w wyjaśnieniu problemu. Tutaj można w namacalny sposób pokazać, na czym polega problem. Można wyjaśnić także – konsultując wraz z kardiochirurgiem – na czym będzie polegało leczenie pourodzeniowe – tłumaczy dr Marcin Wiecheć.

Model – we współpracy ze swoim zespołem – opracował i wydrukował doktor nauk medycznych Marcin Wiecheć, krakowski ginekolog i położnik. Dzięki temu możliwe będzie zdiagnozowanie jeszcze w łonie matki 29 wad serca. Wcześniej produkowane modele nie były zbyt dokładne. Ten odwzorowuje to, co widać na aparacie ultrasonograficznym.

Dzięki modelowi rodzice łatwiej zrozumieją, na czym polega wada serca u ich dziecka. Na razie to pierwszy model serca płodu w 3D. Już służy na kursach i szkoli lekarzy położników. W przyszłości ma powstać łącznie 29 modeli – tyle ile istnieje wad serca.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj