fot. PAP/Radek Pietruszka

Prof. P. Czarnek: Popieramy powołanie komisji śledczej do zbadania legalności tzw. wyborów kopertowych, ale musi to odbyć się zgodnie z prawem

Nie wycofujemy się z komisji śledczej do zbadania legalności działań podjętych w celu przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych w 2020 roku. Chcemy w niej pracować i chcemy poprzeć taką uchwałę, ale Prawo i Sprawiedliwość wymaga, aby komisja była powołana zgodnie z prawem – powiedział prof. Przemysław Czarnek, poseł PiS, były minister edukacji i nauki, w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W Sejmie odbyła się debata nad projektem uchwały autorstwa Koalicji Obywatelskiej ws. powołania komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego. Pierwotnie głosowanie miało odbyć się tą drogą z powodu pandemii COVID-19. Ostatecznie głosowanie w wyborach prezydenckich odbyło się tradycyjnie.

– Prawo i Sprawiedliwość wymaga, aby komisja była powołana zgodnie z prawem. Ustawa o sejmowej komisji śledczej stanowi w art. 2, że w skład komisji śledczej wchodzą przedstawiciele klubów poselskich stosownie do ich liczebności. Jesteśmy najliczniejszym klubem poselskim (mamy 191 posłów), więc musimy mieć najwięcej miejsc w komisji. To wprost wynika z przepisów. Jeśli komisja byłaby powołana w sposób niezgodny z prawem, będziemy podejmować różne działania. Nie wycofujemy się z komisji. Chcemy w niej pracować, chcemy poprzeć uchwałę o komisjach, ale chcemy mieć tam reprezentację zgodną z prawem – zaznaczył prof. Przemysław Czarnek.

https://twitter.com/tvp_info/status/1732684698998997432

W ostatnim czasie z ust polityków związanych z Prawem i Sprawiedliwością padają zarzuty, że marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, skupia się na tworzeniu show w izbie niższej. Zdanie to podziela b. minister edukacji i nauki.

– W Sejmie trwa show. Tymczasem w sprawach arcyważnych, np. przy ustawie wiatrakowej, która (…) wrzuca przepisy pozwalające na budowę farm wiatrowych 300 metrów od domów i wywłaszczanie Polaków, nie jest w stanie ocenić, kto za nią stoi. A przecież w swoim klubie ma tylko 33 posłów. Nie wie kto podpisywał ustawy? Nie wie, jakie lobby stoi za tego rodzaju rzeczami? Dlaczego nie poddaje pod głosowanie niezwykle ważne ustawy, które są przygotowane przez rząd Mateusza Morawieckiego? Zamiast tego zajmuje się show. Show jest fajne i przyjemne. Nieraz ciekawie się na to patrzy, natomiast nie wnosi nic do życia Polaków – wskazał polityk.

Prof. Przemysław Czarnek został zapytany o to, kiedy Sejm zajmie się realną polityką, a nie zabawą? W odpowiedzi poseł PiS wyraził nadzieję, że „będzie to już niebawem, dlatego że przed nami stoją potężne wyzwania”.

– Jest wojna, niepokój na świecie. Są konkretne ustawy do uchwalania, choćby dotyczące zamrożenia cen energii, żeby w wyniku kryzysu energetycznego na świecie Polacy nie musieli płacić kroci za energię. Tymczasem słyszymy, że nie tylko Sejm nie chce się tym zajmować, ale nie chce też otoczyć ochroną małych i średnich przedsiębiorstw. To grozi potężnymi stratami – zwrócił uwagę gość Radia Maryja.

Pod koniec listopada pojawiła się informacja, że Ministerstwo Edukacji i Nauki powołało członków VII kadencji Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA) na lata 2024-2027. Nominację na przewodniczącego PKA otrzymał ks. prof. Tadeusz Stanisławski.

– Będąc ministrem miałem prawo powołać PKA na kolejne trzy lata. W poprzednich latach ktoś powoływał składy Komisji na trzy lata. Teraz zrobiłem to na kolejny okres. Powołaliśmy wybitnych profesorów. Zarzut jest taki, że powołaliśmy profesorów – choćby do zespołu lekarskiego – którzy w połowie pochodzą z uczelni, na których są nowe kierunki lekarskie. To jest zarzut? To jest betonowanie? Rozumiem, że tamta strona chciałaby swoich przedstawicieli we wszystkich instytucjach, natomiast my powołaliśmy PKA składającą się z przedstawicieli zgłaszanych przez poszczególne uczelnie. Mnóstwo uczelni jest reprezentowanych przez te 100 osób – wyjaśnił b. minister edukacji i nauki.

Cała rozmowa z prof. Przemysławem Czarnkiem dostępna jest [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl