fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

Prof. M. Ryba: Lewicy nie podoba się, że Polska stara się wrócić do korzeni i tradycji klasycznych

Lewica widzi, że Polska wymyka się spod tego paradygmatu przemian społecznych, że stara się wracać do jakichś korzeni i tradycji klasycznych, i to ją niepokoi – powiedział w rozmowie z Radiem Maryja prof. Mieczysław Ryba, odnosząc się do opinii sprawozdawcy ONZ Diego Garcii-Sayana ws. reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Specjalny sprawozdawca ONZ Diego Garcia-Sayan uważa, że w Polsce jest zagrożona niezależność wymiaru sprawiedliwości. W ten sposób ocenił on zmiany, jakie wprowadza obecny rząd. Jak stwierdził, są one gorsze niż sama choroba, która dotknęła polskie sądownictwo.

Wysłannik ONZ przebywał w Polsce od poniedziałku. Został tu zaproszony przez polskie władze w ubiegłym roku. Wczoraj, na konferencji w Warszawie, Diego Garcia-Sayan stwierdził, że zmiany w sądownictwie „podważają rolę, niezależność i zasadę trójpodziału władzy”.

Skrytykował też dyskusję nad projektami o SN i KRS. Wskazał, że obywa się ona „za zamkniętymi drzwiami”, a powinna podlegać otwartej, transparentnej debacie.

Prof. Mieczysław Ryba, wykładowca KUL i WSKSiM, zauważa, że wizyty przedstawicieli zagranicznych instytucji w Polsce zwykle nie mają nic wspólnego z rzeczowymi analizami.

– Z jednej strony, w kontekście europejskim, mamy do czynienia w tym sporze z wielkimi graczami europejskimi, którzy chcieliby spacyfikować Polskę, a z drugiej strony z pewnymi siłami ideologicznymi tej nowej lewicy, które widzą, że Polska wymyka się spod tego paradygmatu przemian społecznych, że stara się wracać do jakiś korzeni i tradycji klasycznych, i to się nie podoba, a wszystko inne to jest pretekst. Wiadomym jest, że medialnie jest to wykorzystywane jako pewien bicz po to, żeby upokorzyć polskie państwo – podkreśla prof. Mieczysław Ryba.

Szef MSZ Witold Waszczykowski podkreślił, że Polska wyjaśnia wszystkie wątpliwości organizacjom międzynarodowym. Rzecznik rządu Rafał Bochenek uznał, że wypowiedź specjalisty ONZ jest niepoparta faktami i krzywdząca dla Polski.

Wysłannik ONZ w Polsce wydał opinię po spotkaniu z przedstawicielami resortów sprawiedliwości i spraw zagranicznych, Kancelarii Prezydenta, środowiskiem sędziowskim i RPO. W czerwcu 2018 r. przedstawi całościowy raport Radzie Praw Człowieka ONZ w Genewie.

RIRM

drukuj