Prof. Gliński nie wystąpi na najbliższym posiedzeniu Sejmu

Projekty PiS i SLD zmian w regulaminie Sejmu umożliwiające kandydatowi na premiera wystąpienie podczas debaty ws. konstruktywnego wotum nieufności dla rządu trafią do komisji i będą procedowane w normalnym trybie – zdecydowały w poniedziałek Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów.

Taki tryb prac nad zmianami w regulaminie Sejmu oznacza, że podczas środowej debaty nad wnioskiem PiS o konstruktywne wotum nieufności nie będzie mógł zabrać głosu kandydat na premiera prof. Piotr Gliński.
Oburzeni taką decyzją są politycy PiS.

Widać, że jest zła wola polityczna ze strony koalicji rządowej i marszałka Sejmu. Nie dziwi nas, to, ale Polacy powinni to wiedzieć, że profesorowi Glińskiemu uniemożliwia się wystąpienie, jako kandydatowi na premiera – powiedział wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński (PiS).

Poseł Adam Rogacki stwierdził natomiast, że to potwierdza słabą kondycję koalicji rządzącej.

Jeszcze nie tak dawno premier Donald Tusk dosyć butnie twierdził, że nie ma z kim przegrać, a dzisiaj okazuje się, że boi się wpuścić na mównicę sejmową kandydata na technicznego szefa rządu, który może przez Sejm uzyskać większość poparcia. Ponadto myślę, że bardzo pouczające dla większości koalicyjnej PO-PSL było wystąpienie Mariusza Kamińskiego – powiedział poseł Adam Rogacki.

Prawo i Sprawiedliwość chce, by w art. 115 dodać nie tylko przepis, zgodnie z którym „w debacie nad wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności Marszałek Sejmu po wysłuchaniu przedstawiciela wnioskodawców udziela głosu kandydatowi wskazanemu we wniosku”.

Poza kolejnością mówców zapisanych do głosu, Marszałek Sejmu udziela głosu wyłącznie Prezesowi Rady Ministrów oraz kandydatowi wskazanemu we wniosku – przewiduje propozycja PiS.

Autorzy projektu proponują ponadto zmianę, zgodnie z którą „w debacie nad wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności, po wyczerpaniu listy mówców, głos może zabrać tylko Prezes Rady Ministrów oraz kandydat wskazany we wniosku”. Zgodnie z obecnym regulaminem Sejmu, takie prawo ma jedynie premier.

Ze wstępnego harmonogramu obrad Sejmu wynika, że wniosek PiS o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska zostanie rozpatrzone w środę o godz. 9.15; z kolei wniosek o odwołanie szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza – tego samego dnia w południe. Głosowania nad obydwoma wnioskami odbędą się w piątek.

Obie inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości to pokłosie upublicznienia przez „Wprost” nielegalnych nagrań rozmów, m.in. Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką; szefa MSZ Radosława Sikorskiego z b. ministrem finansów Jackiem Rostowskim oraz b. ministra transportu Sławomira Nowaka z b. wiceszefem resortu finansów Andrzejem Parafianowiczem.

  

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl