Problem podwójnej jakości żywności na rynkach UE
Na rynku polskim nie obserwujemy problemu dotyczącego sprzedaży gorszej jakości w przypadku podstawowych produktów rolno-spożywczych – zapewnił w Sejmie wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.
Na problem podwójnej jakości żywności zwracają uwagę głównie Słowacja, Czechy, Węgry, a także Chorwacja i Litwa. Kraje te zarzucają zagranicznym producentom żywności, że sprzedają pod tą samą marką produkty, które składem różnią się od tych sprzedawanych na rodzimym rynku.
W przypadku Polski ten problem jest trochę mniej widoczny – ponieważ większość podstawowych produktów na naszym rynku pochodzi od polskich dostawców – wskazał wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.
– W przypadku podstawowych produktów rolno-spożywczych tego problemu nie obserwujemy, ale oczywiście ten problem istnieje w przypadku dostarczania także na rynek polski produktów marek światowych. Na wniosek między innymi Polski i pozostałych państw Grupy Wyszehradzkiej, Komisja Europejska zajęła się tym problemem. Pierwsze takie ustalenie, które ma szanse na to, żeby sobie z tym problemem poradzić, to jest opracowanie systemu badań, który pozwoliłby na porównywanie wyników badań w poszczególnych krajach i wymianę informacji pomiędzy służbami kontrolnymi i inspekcjami poszczególnych państw – podkreślał Jacek Bogucki.
Aby te badania były, także szeroko zakrojone i dotyczyły całości problemu, muszą być przeprowadzone w każdym kraju UE, i być powszechne – dodał wiceszef resortu rolnictwa.
Z kolei Komisja Europejska chce, by państwa członkowskie wykorzystały lepiej już istniejące przepisy m.in. prawa żywnościowego UE i unijne przepisy prawa ochrony konsumentów.
Zuzanna Dąbrowska/RIRM