Ponad 1,3 mln osób skorzystało z podprogramu pomocy żywnościowej

Ponad 1,3 mln osób skorzystało od początku sierpnia 2017 r. z podprogramu pomocy żywnościowej. Z programu mogą skorzystać osoby ubogie, samotne oraz bezdomne.

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa obejmuje lata 2014-2020 i jest realizowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. 85 proc. wydatków na program pokrywa UE.

W ramach programu można otrzymać specjalną paczkę żywnościową zwierającą podstawowe produkty spożywcze: m.in. makaron, olej, mleko oraz cukier.

Wsparcie mogą otrzymać osoby spełniające kryterium dochodowe: w przypadku osób samotnych jest to 1268 zł na osobę; w przypadku rodzin kryterium wynosi 1028 zł na osobę w rodzinie. Operatorami programu są m.in. Caritas oraz Federacja Polskich Banków Żywności – mówi dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Witold Strobel.

Rozwój tego programu obserwujemy nie tylko w kwotach przeznaczanych co roku na pomoc, a one rosną, bo jest to już prawie 400 mln zł, nie tylko w wolumenie tej pomocy. Policzyłem, że 69 tys. ton, które w tym roku przekażemy potrzebującym za pośrednictwem organizacji partnerskich, tj. 2791 tirów. Gdyby te tiry stały jeden za drugim, byłyby to 53 km. To obrazuje rozmiar tej pomocy – zaznacza Witold Strobel.

Podprogram na rok 2017 potrwa do czerwca. Aby otrzymać pomoc, należy zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej w okolicy zamieszkania. Obok akcji realizowane są działania towarzyszące, takie jak np. warsztaty uczące przygotowywania posiłków oraz sprawnego zarządzania budżetem domowym.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl