fot. PAP/Piotr Nowak

Prezydent Ukrainy z wizytą w Polsce

Z oficjalną wizytą do Polski przybył w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Spotkał się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą. Główne tematy rozmów to sprawy geopolityczne oraz historyczne. Ważną kwestią są także ekshumacje polskich ofiar na Ukrainie.

To pierwsza oficjalna wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Polsce. Rozpoczął ją od spotkania z Prezydentem RP Andrzejem Dudą na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Po oficjalnym powitaniu odbyły się rozmowy pomiędzy szefami państw.

Tematami rozmów były plany polityczne nowego ukraińskiego rządu, a także polityka historyczna i kwestie ekshumacji polskich ofiar rzezi na Ukrainie.

 

– Bardzo chcielibyśmy obaj, żeby na tym tle doszło do normalizacji relacji międzyludzkich, ale powiedziałem panu prezydentowi, że droga do tego jest tylko taka, aby każdy człowiek, który zginął, który został zamordowany -został upamiętniony: odzyskał swoje imię i nazwisko, a więc żeby miał nagrobek – podkreślił prezydent Polski.

Dlatego też Andrzej Duda poinformował, że poprosił prezydenta Ukrainy o zniesienie moratorium dotyczącego prac ekshumacyjnych na Ukrainie.

– Pan prezydent mi oznajmił, że w tej chwili nowy rząd jest na etapie formowania się i obiecał mi pan prezydent, że tak kwestia zostanie zrealizowana – mówił szef państwa polskiego.

– Ustaliliśmy, że odnowimy dwustronną grupę roboczą, która będzie działała pod patronatem obu prezydentów, żeby ciemne plamy przeszłości nie przeszkodziły naszym narodom w budowaniu wspólnej, przyszłości – wskazał z kolei prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Prace te dotyczą polskich ofiar zbrodni z lat II wojny światowej. Między Warszawą i Kijowem od wiosny 2017 r. trwa spór wokół zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy, wprowadzonego przez ukraiński IPN. Zakaz został wydany po zdemontowaniu pomnika UPA w Hruszowicach w Polsce, do którego doszło w kwietniu 2017 r. Zapowiedź zniesienia moratorium dotyczącego prac ekshumacyjnych na Ukrainie cieszy, jednak w rozmowach zabrakło jednego ważnego elementu, którym Polska również powinna się zająć – podkreślił prof. Tadeusz Marczak.

– Otóż na Ukrainie mamy do czynienia z wieloma – i to wysokiej klasy – zabytkami architektury świeckiej i sakralnej. Niestety, wiele tych obiektów popada w ruinę – wskazał politolog z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Do samej obietnicy prezydenta Zełenskiego ws. ekshumacji polskich ofiar na Ukrainie krytycznie odniósł się prof. Włodzimierz Osadczy. [czytaj więcej] 

Pan Zełenski, jeśli rzeczywiście chciałby uprawiać politykę przyjazną i życzliwą względem Polski, to po pierwsze, musiałby stanowczo napiętnować i potępić to, co uczynili jego poprzednicy: zabronili pochować ludzkich szczątków. Druga sprawa, musiałby przeprosić (…) za to, co władze Poroszenki uczyniły stronie polskiej. Trzecia sprawa, trzeba by zadeklarować, że sprawa pochówku szczątków ludzkich – w niewiarygodnych, horrendalnych ilościach poniewieranych na terenach współczesnej Ukrainy, a może to być nawet 200 tys. niepogrzebanych szczątków – jest to sprawa przede wszystkim Ukrainy. Ukraina jako cywilizowane państwo w tej chwili bierze się za poszukiwanie szczątków Polaków i doprasza Polskę do tej czynności. Gdyby takie trzy warunki były wykonane, moglibyśmy mówić o jakiś kardynalnych zmianach. W tej chwili te deklaracje to jest kontynuacja nieuczciwych gierek – ocenił dyrektor Ośrodka Badań Wschodnioeuropejskich Centrum Ucrainicum na KUL.

Rozmowy obu prezydentów Polski i Ukrainy dotyczyły ponadto Inicjatywy Trójmorza, a także bliższej współpracy Ukrainy z Unią Europejską i NATO. Prezydent Andrzej Duda wyraził także nadzieję na lepszą wymianę handlową pomiędzy Polską a Ukrainą.

– Chciałbym, żebyśmy bliżej ze sobą współpracowali, żeby te możliwości biznesowe Polski na Ukrainie były większe – powiedział Andrzej Duda.  

Szef państwa polskiego zapewnił Wołodymyra Zełenskiego, że może liczyć na wsparcie, jeżeli chodzi o kwestie suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy.

– Teraz w kontekście 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej trzeba podkreślać, jak bardzo ważne jest to, aby nie pozwalać nikomu, ani w Europie, ani na świecie, zmieniać granic siłą. Tak stało się na Ukrainie w 2014 roku i sytuacja musi wrócić do normalności, a normalność to powrót Ukrainy do pełnej integralności terytorialnej – akcentował Prezydent RP.

Wśród tematów rozmów poruszono również kwestię bezpieczeństwa energetycznego.

– Jednym głosem rozmawiamy z Polską: Nord Stream 2 jest nie do przyjęcia i to jest zagrożenie dla całej Europy – podkreślił prezydent Ukrainy.

 

Wołodymyr Zełenski spotkał się także z premierem Mateuszem Morawieckim oraz z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

https://twitter.com/PremierRP/status/1167823198194413571

W niedzielę z udziałem delegacji 40 krajów świata odbędą się uroczystości związane z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

 

Grażyna Bagińska/TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl