fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych, która uchyla wygasający charakter tego świadczenia. Uroczystość podpisania regulacji odbyła się w Pałacu Prezydenckim. Uczestniczyli w niej m.in. premier, minister rodziny oraz szef ,,Solidarności”.

Przepisy wypełniają jeden z punktów porozumienia rządu z ,,Solidarnością” z 7 czerwca tego roku. Prezydent Andrzej Duda wskazał, że przywracają one sprawiedliwość wobec osób, które w pracy narażone są na utratę zdrowia. Chodzi m.in. o górników, hutników i rybaków, którzy podjęli pracę w szczególnych warunkach po 1 stycznia 1999 roku [zobacz więcej].

– Osoby, które pracowały w warunkach szkodliwych czy szczególnie uciążliwych, mają określony staż pracy i ukończyły 55 lat w przypadku kobiet, a mężczyzn 60 lat, będą mogły przejść na emeryturę pomostową, czyli skorzystać z wcześniejszego wieku emerytalnego na zasadzie emerytury stażowej wynikającej ze stażu pracy w określonych warunkach – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent RP wskazał, że podpisanie ustawy o emeryturach pomostowych ma nie tylko prawne i społeczne znaczenie, ale również symboliczne.

– Symboliczne dlatego, że w 2008 roku, kiedy toczyła się batalia na temat spraw związanych z wiekiem emerytalnym, między innymi emerytur pomostowych, to ja wtedy w Sejmie, w polskim parlamencie, reprezentowałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dzisiaj w pewnym sensie dopełniamy walkę, którą toczył Pan Prezydent, walkę, by zasady konstytucyjnej sprawiedliwości z art. 2 były realizowane – podkreślił prezydent.

Obecny w Pałacu Prezydenckim premier Mateusz Morawiecki mówił, że niektóre zawody muszą mieć prawo do skorzystania z wcześniejszych emerytur.

– Dzisiaj nazywamy je pomostowymi, ale rozmawiamy odważnie również o emeryturach stażowych, aby były dopełnieniem sprawiedliwego rynku pracy, którego system emerytalny jest ukoronowaniem, bo każdy, kto kończy pracę, ma prawo pobierać godną emeryturę – wskazał premier Mateusz Morawiecki.

Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność” wskazał, że podpis prezydenta pod nowelizacją ustawy po wielu latach wypełnia treścią art. 59. Konstytucji RP, który mówi o swobodzie działania związków zawodowych.

– Dotychczas działacze związkowi byli wyrzucani z zakładów pracy pod obojętnie jakim pretekstem oraz tylko dlatego, że śmieli założyć związek zawodowy w zakładzie pracy lub upominali się o prawa pracownicze w imieniu danego związku zawodowego – powiedział Piotr Duda.

Przepisy, które podpisał prezydent, zapewniają też ochronę działaczy związkowych w sprawach z zakresu prawa pracy i wyłączają z płacy minimalnej dodatek za szczególne warunki pracy.

RIRM/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl