Prezydent Francji: Nie pozwolę, aby mój kraj stał się kozłem ofiarnym w Afryce

Prezydent Francji, Emmanuel Macron, powiedział w poniedziałek, że nie pozwoli, by jego kraj stał się „kozłem ofiarnym” w Afryce. Odniósł się w ten sposób do krytyki wielu afrykańskich krajów, które zarzuciły Paryżowi, że nie udało mu się powstrzymać bojowników islamskich.

Podczas przemówienia w Pałacu Elizejskim przed rozpoczęciem podróży do Afryki – w trakcie której odwiedzi Gabon, Angolę, Kongo i Demokratyczną Republikę Konga – Emmanuel Macron podkreślił, że nie zamierza dać się wciągnąć w odwieczną rywalizację między mocarstwami o kontrolę nad Afryką.

Zapowiedział przy tym „widoczną redukcję” francuskiego personelu wojskowego w Afryce oraz „nowy model partnerstwa” zakładający „zwiększenie władzy” Afrykańczyków.

„Transformacja rozpocznie się w nadchodzących miesiącach od widocznej redukcji naszych sił w bazach wojskowych i wzrostu w nich sił naszych afrykańskich partnerów” – zadeklarował.

Powiedział też, że ma w sobie „głęboką pokorę w obliczu tego, co dzieje się na kontynencie afrykańskim” oraz „bezprecedensowej sytuacji w historii z sumą zawrotnych wyzwań”.

„Od wyzwań związanych z bezpieczeństwem klimatycznym po wyzwanie demograficzne związane z przybywającymi młodymi ludźmi, którym musimy zaoferować przyszłość w każdym z państw afrykańskich” – wymieniał prezydent Francji.

Emmanuel Macron wezwał jednocześnie do „współpracy państw i administracji, masowych inwestycji w edukację, zdrowie, zatrudnienie, szkolenia, transformację energetyczną”.

W przemówieniu poruszył także temat działającej na kontynencie afrykańskim grupy Wagnera, która – jego zdaniem – pełni tam rolę „ubezpieczenia na życie upadających reżimów w Afryce”. Według Macrona narody afrykańskie w końcu przestaną opierać się na pomocy rosyjskich najemników, ponieważ zobaczą, że to przynosi tylko nieszczęście.

Macron ogłosił także „ustawę ramową” o restytucji dzieł sztuki „na rzecz krajów afrykańskich, które o to proszą”. Ustawa ta zostanie w najbliższych tygodniach przedstawiona naszemu parlamentowi.

„Umożliwi ona ustalenie metodologii i kryteriów postępowania w oparciu o partnerstwo kulturalno-naukowe” – tłumaczył francuski prezydent.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl