Prezydent Duda: zdecydowałem o zawetowaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS

Prezydent Andrzej Duda oświadczył, że zawetuje ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Szef państwa polskiego w swoim wystąpieniu zaznaczył, że wymiar sprawiedliwości z całą pewnością wymaga naprawy na płaszczyźnie proceduralnej i na płaszczyźnie formalnej.

Prezydent wskazał jednak, że zmiana musi nastąpić w taki sposób, aby nie doszło do rozdzielenia społeczeństwa i państwa.

– Zdecydowałem o tym, że zwrócę z powrotem do rozpatrzenia Sejmowi, czyli zawetuję ustawę o Sądzie Najwyższym, jak również ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa, albowiem Sejm doprowadził do tego, iż są one ze sobą powiązane. A ja powiedziałem, że sędziowie do KRS nie mogą być wybierani zwykłą większością głosów. Niestety, w obecnym stanie byliby, a jam jako prezydent, na to się jednoznacznie nie zgadzam. Polska bardzo potrzebuje reformy wymiaru sprawiedliwości i ja jestem zwolennikiem absolutnym tej reformy, ale  jestem zwolennikiem reformy mądrej, takiej, która zapewni dobre działanie wymiaru sprawiedliwości, i takiej, która zwiększy w Polsce poczucie sprawiedliwości – podkreślił Andrzej Duda. 

Prezydent argumentował m.in., że „nie ma u nas tradycji, by Prokurator Generalny mógł w jakikolwiek sposób ingerować w pracę Sądu Najwyższego”.

Dodał, że podczas ostatniego weekendu spotkał się z wieloma ekspertami, m.in. z prawnikami i sędziami. Prezydent oświadczył też, że przygotuje projekty ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS – być może przy pomocy ekspertów – w ciągu 2 miesięcy.

RIRM

drukuj