fot. PAP/Mateusz Marek

Prezydent A. Duda przekazał okolicznościowe tablice opiekunom nowych obiektów wpisanych na listę Pomników Historii 

W Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia okolicznościowych tablic gospodarzom obiektów wpisanych na listę Pomników Historii. Prezydent przekazał tablice opiekunom 10 nowych obiektów, które otrzymały wyróżnienie w ciągu ostatnich dwóch lat.

Status Pomnika Historii jest jedną z pięciu form ustawowej ochrony zabytków. Oznacza on nadanie danemu zabytkowi szczególnej rangi ze względu na wartość dla kultury narodowej. Rangę Pomnika Historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez prezydenta specjalnym rozporządzeniem na wniosek ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Wśród nowych Pomników są m.in.: najstarszy klasztor sióstr benedyktynek w Staniątkach, zespół architektoniczno-krajobrazowy w Nowym Wiśniczu, zespół pałacowo-parkowy wraz z cenną kolekcją malarstwa w Rogalinie oraz zabytkowe kopalnie w Zabrzu.

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim podziękował opiekunom Pomników Historii za wkład włożony w dbałość o te miejsca.

– Jest tutaj bardzo wiele różnych form zabytków, które chcemy w szczególny sposób podnieść na piedestał, a także zapewnić im szczególną ochronę. Chodzi o obiekty mające fundamentalne znaczenie dla naszej kultury, dlatego lista jest zróżnicowana. To są obiekty przemysłowe, budynki, budowle, założenia urbanistyczne – wszystko, co w Polsce jest szczególne – powiedział prezydent Andrzej Duda.

W tej chwili lista Pomników Historii obejmuje 114 zabytków. Status ten jest nadawany od 1994 roku.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj