PAP/Radek Pietruszka

Prezydent A. Duda w Davos: W czasie wojny w Ukrainie bezpieczeństwo energetyczne jest głównym tematem Trójmorza

W czasie wojny w Ukrainie bezpieczeństwo jest głównym tematem; jeśli myślimy o Inicjatywie Trójmorza mamy na myśli bezpieczeństwo energetyczne, myślimy o dostawach gazu, ropy do naszej części Europy – powiedział we wtorek w Davos prezydent Andrzej Duda.

We wtorek w Domu Trójmorza w Davos odbył się panel z udziałem prezydentów Polski Andrzeja Dudy, Łotwy Egilsa Levitsa i Estonii Alara Karisa.

Polski prezydent zaznaczał, że pierwotnie w projekcie Trójmorza liczyło się wiele czynników: kwestie transportu, energetyki i turystyki. Podkreślił, że obecnie, wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę „na tak ogromną skalę”, współpraca w ramach Inicjatywy Trójmorza liczy się jeszcze bardziej, a na pierwszy plan wysuwa się kwestia energetyki, w kontekście bezpieczeństwa.

„Za kilka tygodni szczyt w Rydze, myślę, że to bardzo ważny moment, w którym możemy rozmawiać na temat przyśpieszenia naszej współpracy pod tym względem” – wskazał.

Podkreślił, że obecnie wyjątkowo ważne jest dla wszystkich krajów Inicjatywy Trójmorza, by zachować powiązania między jej państwami.

„Od lat mówimy o tych powiązaniach – z przyczyn turystycznych, biznesowych, a obecnie mamy tylko jedną ważną kwestię – jest nią bezpieczeństwo. W czasie wojny w Ukrainie bezpieczeństwo jest głównym tematem. Jeśli myślimy o Inicjatywie Trójmorza, mamy na myśli bezpieczeństwo energetyczne, myślimy o dostawach gazu, ropy do naszej części Europy i to osiągnięcie – mam tu na myśli interkonektory między Polską a Litwą, pomiędzy Polska a Słowacją, Polską a Czechami, powiązania pomiędzy terminalem na wyspie Krk i pomiędzy polskim terminalem gazowym w Świnoujściu – wszystkie te powiązania są bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa” – powiedział Andrzej Duda.

Dlatego – jak mówił polski prezydent – „kiedy Rosjanie ogłosili, że wstrzymują bezpośrednie dostawy gazu do Polski, powiedzieliśmy >>dobrze, jeśli chcecie wstrzymać dostawy gazu, możecie to zrobić<<; mamy te interkonektory i to wszystko działa”.

Andrzej Duda mówił, że osiągnięciem Trójmorza jest niezależność gazowa. Podkreślał, że motorem napędowym działań tego formatu jest także transport i budowa trasy Via Carpatia, która łączy Litwę, Polskę i Słowację.

Podkreślał także, że państwa Trójmorza chcą rozwijać swoje kraje, aby dojść do etapu „europejskiego standardu życia”.

„To dla nas ważne, aby także zagraniczne inwestycje pojawiały się w naszych krajach, także amerykańskie” – mówił.

Egils Levits podkreślał, że Trójmorze ma interesy „motywowane komercyjnie, ale inspirowane politycznie”.

„Polityczna strona Inicjatywy Trójmorza staje się bardziej istotna szczególnie w czasie wydarzeń na Ukrainie” – mówił łotewski prezydent i dodał, że państwa regionu promują wspólne interesy na arenie międzynarodowej.

Podkreślał, że głównym zadaniem państw regionu, ale też Europy i sojuszu transatlantyckiego, jest nie tylko zabezpieczenie bezpieczeństwa w regionie, ale na całym kontynencie.

Prezydent Estonii zwracał natomiast uwagę na to, że najpierw Ukraina musi wygrać wojnę, a potem trzeba usiąść do stołu i rozmawiać, jak ułożyć sobie relacje z Federacją Rosyjską.

„To, czego prawdopodobnie nie chcemy, to aby Rosja była kompletnie odizolowana, bo ta agresja, z którą mamy do czynienia zacznie się od nowa, od nowa i od nowa” – powiedział.

 

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl