PAP/Lech Muszyński

Rozpoczęły się egzaminy ósmoklasistów

Rozpoczęły się trzydniowe egzaminy ósmoklasistów. We wtorek do egzaminu z języka polskiego podeszło rekordowe pół miliona uczniów. Do tego dołączyło ponad siedem tysięcy dzieci z Ukrainy.

Ósmoklasiści rozpoczęli egzamin z języka polskiego o godz. 9.00. Wielu nie kryło zdenerwowania.

– Stres trochę jest, ale daję radę i przygotowywałem się do egzaminu – mówił Jakub, uczeń Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Gdyni.

Na egzaminie pojawiły się fragmenty „Zemsty” Aleksandra Fredry. Uczniowie mogli napisać opowiadanie o spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej lub rozprawkę o tym, dlaczego z przyjacielem łatwiej pokonać trudności. Na napisanie egzaminu uczniowie mieli 120 minut. Po wyjściu z sali emocje opadły.

– Jestem nastawiony pozytywnie, spodziewałem się czegoś gorszego – stwierdził Jakub, inny ósmoklasista.

– Było takie jedno pytanie, którego nie jestem pewien, ale uważam, że dobrze mi poszło – powiedział Szymon z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Gdyni.

Do egzaminów przystąpiło też ponad 7 tys. ukraińskich dzieci. Zdają je na takich samych zasadach, jak Polscy uczniowie.

– Jedyna różnica, jaka mogła wystąpić, ale to była decyzja rady pedagogicznej, to wydłużenie czasu egzaminu w stosunku do normalnego czasu. Żadnych innych różnic w egzaminie z języka polskiego nie było – zapewnił minister edukacji i nauki, prof. Przemysław Czarnek.

Nauczyciele robili co mogli, by mimo pandemii i wojny na Ukrainie nauka przyniosła jak najlepsze efekty – podkreślił Dariusz Kruca, dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Gdyni.

– Jest to dzień szczególny dla wszystkich szkół podstawowych, dla uczniów, dla rodziców, także dla dyrekcji, dla nas, nauczycieli. Wierzymy, że zrobiliśmy wszystko, aby uczniowie byli jak najlepiej przygotowani do egzaminu – zaznaczył.

Egzaminy poprzedzone były próbnymi testami.

– Mieliśmy parę próbnych egzaminów z każdego przedmiotu. Pierwsze były z końcem siódmej klasy. Jestem więc przygotowywana od roku bardzo mocno – stwierdziła Małgorzata, jedna z uczennic klas VIII Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Gdyni.

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, a jego wynik wpływa na rekrutację do szkoły średniej. W tym roku do egzaminów przystąpiło rekordowe pół miliona uczniów. To może mieć wpływ na walkę o miejsca w najlepszych szkołach.

– Przyczyną tego stanu rzeczy jest reforma przeprowadzona przez rząd PO-PSL w 2014 r., kiedy to do klas pierwszych szkół podstawowych poszły dzieci z rocznika 2007 oraz te dzieci, które urodziły się w pierwszej połowie 2008 r. Stąd taki liczny rocznik – wyjaśnił dolnośląski kurator oświaty, Roman Kowalczyk.

Uczniowie poznają wyniki swoich egzaminów 1 lipca.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl