Rozpoczęły się egzaminy ósmoklasistów
Rozpoczęły się trzydniowe egzaminy ósmoklasistów. We wtorek do egzaminu z języka polskiego podeszło rekordowe pół miliona uczniów. Do tego dołączyło ponad siedem tysięcy dzieci z Ukrainy.
Ósmoklasiści rozpoczęli egzamin z języka polskiego o godz. 9.00. Wielu nie kryło zdenerwowania.
– Stres trochę jest, ale daję radę i przygotowywałem się do egzaminu – mówił Jakub, uczeń Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Gdyni.
Na egzaminie pojawiły się fragmenty „Zemsty” Aleksandra Fredry. Uczniowie mogli napisać opowiadanie o spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej lub rozprawkę o tym, dlaczego z przyjacielem łatwiej pokonać trudności. Na napisanie egzaminu uczniowie mieli 120 minut. Po wyjściu z sali emocje opadły.
– Jestem nastawiony pozytywnie, spodziewałem się czegoś gorszego – stwierdził Jakub, inny ósmoklasista.
– Było takie jedno pytanie, którego nie jestem pewien, ale uważam, że dobrze mi poszło – powiedział Szymon z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Gdyni.
Do egzaminów przystąpiło też ponad 7 tys. ukraińskich dzieci. Zdają je na takich samych zasadach, jak Polscy uczniowie.
– Jedyna różnica, jaka mogła wystąpić, ale to była decyzja rady pedagogicznej, to wydłużenie czasu egzaminu w stosunku do normalnego czasu. Żadnych innych różnic w egzaminie z języka polskiego nie było – zapewnił minister edukacji i nauki, prof. Przemysław Czarnek.
Nauczyciele robili co mogli, by mimo pandemii i wojny na Ukrainie nauka przyniosła jak najlepsze efekty – podkreślił Dariusz Kruca, dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Gdyni.
– Jest to dzień szczególny dla wszystkich szkół podstawowych, dla uczniów, dla rodziców, także dla dyrekcji, dla nas, nauczycieli. Wierzymy, że zrobiliśmy wszystko, aby uczniowie byli jak najlepiej przygotowani do egzaminu – zaznaczył.
Egzaminy poprzedzone były próbnymi testami.
– Mieliśmy parę próbnych egzaminów z każdego przedmiotu. Pierwsze były z końcem siódmej klasy. Jestem więc przygotowywana od roku bardzo mocno – stwierdziła Małgorzata, jedna z uczennic klas VIII Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Gdyni.
Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, a jego wynik wpływa na rekrutację do szkoły średniej. W tym roku do egzaminów przystąpiło rekordowe pół miliona uczniów. To może mieć wpływ na walkę o miejsca w najlepszych szkołach.
– Przyczyną tego stanu rzeczy jest reforma przeprowadzona przez rząd PO-PSL w 2014 r., kiedy to do klas pierwszych szkół podstawowych poszły dzieci z rocznika 2007 oraz te dzieci, które urodziły się w pierwszej połowie 2008 r. Stąd taki liczny rocznik – wyjaśnił dolnośląski kurator oświaty, Roman Kowalczyk.
Uczniowie poznają wyniki swoich egzaminów 1 lipca.
TV Trwam News