PAP/Lech Muszyński

KO planuje polityczną ofensywę

Koalicja Obywatelska rusza w Polskę. Posłowie ugrupowania w ciągu miesiąca mają odbyć tysiąc spotkań z wyborcami. Z kolei na początku lipca odbędzie się kongres programowy Platformy Obywatelskiej.

W poniedziałek wieczorem odbyło się wyjazdowe posiedzenie klubu Koalicji Obywatelskiej. Donald Tusk podzielił się swoimi doświadczeniami z podróży po Polsce i mobilizował kolegów do większej pracy na rzecz ugrupowania. Koalicja Obywatelska rusza w Polskę – mówiła poseł Katarzyna Lubanuer z Koalicji Obywatelskiej.

– Zapowiedzieliśmy serię spotkań – tysiąc spotkań z wyborcami w Polsce, właściwie w każdym powiecie – oznajmiła poseł KO.

Serię spotkań zwieńczy 2 lipca kongres programowy Platformy Obywatelskiej w Radomiu. To jednak nie jedyna inicjatywa. Młodzi posłowie partii Donalda Tuska zorganizują serię debat dla młodzieży pod nazwą „MeetUp – Młoda Generacja Platformy Obywatelskiej”.

Nasze MeetUpy to nie będzie akademia, to nie będzie szkoła. To będzie miejsce, gdzie będzie praktyczny warsztat liderski, bo chcemy obudzić liderów lokalnych – zwróciła uwagę poseł KO Aleksandra Gajewska.

To propozycja, o której przed tygodniem mówiły media. Nieoficjalnie ma to być konkurencja dla kolejnej edycji Campusu Polska Przyszłości, którą organizuje Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy nie wyklucza, że wystartuje w kolejnych wyborach parlamentarnych.

– Może się okazać, że wszystkie ręce będą potrzebne, żeby być na pokładzie wyborów parlamentarnych, że wszyscy najlepsi będą musieli startować po to, żeby pogonić PiS – powiedział polityk.

Rafał Trzaskowski staje się poważną konkurencją dla Donalda Tuska. W Platformie Obywatelskiej pojawiają się głosy, że były premier jest obciążeniem dla partii.

– Trzaskowski nie musi mieć kompleksów względem Donalda Tuska. Jest prezydentem stolicy, osiąga istotne sukcesy wyborcze – zauważył politolog dr Aleksander Kozicki.

Ostatnia aktywność Donalda Tuska skupia się niemal wyłącznie na krytyce rządu m.in. za wysoką inflację, drożyznę czy blokadę środków z Krajowego Planu Odbudowy. To „stare melodie” – wskazał wicemarszałek Senatu Marek Pęk z Prawa i  Sprawiedliwości.

– PO już nigdy nie wyjdzie z butów opozycji totalnej. Jej podstawowym programem jest obalenie rządu PiS-u za wszelką cenę i totalna krytyka – stwierdził senator.

Na początku kwietnia Platforma przedstawiła swoje pomysły, jak pomóc kredytobiorcom oraz ograniczyć skutki inflacji. Głównym postulatem była jednak podwyżka dla budżetówki.

– Ich program jest taki: doprowadzić do wielkiej inflacji, doprowadzić do upadku gospodarczego. To jest antypaństwowy program i on jest wyrażany właśnie w ten sposób: „Zróbcie to! Zróbcie tamto!” – komentował program opozycji prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Donald Tusk w miniony weekend ujawnił też swoje antykościelne postulaty.

– Nie ma innej drogi niż jednoznaczne, natychmiastowe po wygranych wyborach, przeprowadzenie procesu oddzielenia Kościoła od państwa ze wszystkimi tego skutkami politycznymi, finansowymi – mówił szef PO.

Lider opozycji zaatakował również dyrektora Radia Maryja, o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR.

– To jest dostrzeganie zagrożenia w medium, jakim jest Radio Maryja, zagrożenia w tym, że będzie to medium, które będzie budziło świadomość duchową Polaków, będzie budziło sumienia i jednocześnie będzie docierało z prawdziwym przekazem, docierało prawdą, a to jest bardzo niebezpieczne dla Platformy Obywatelskiej – zaznaczył prawnik Marcin Jakóbczyk.

Stąd nie dziwi fakt, że wiele sondażowni przewiduje wspólny start Platformy i Lewicy w najbliższych wyborach parlamentarnych. Donald Tusk namawia całą opozycję do stworzenia jednego bloku. Pomysł nie budzi jednak powszechnego entuzjazmu m.in. po stronie Ludowców czy Polski 2050 Szymona Hołowni.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl