fot. pixabay.com

A. Andruszkiewicz: Zmiana nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej bez opóźnień

Proces zmiany nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej nie ma opóźnień – powiedział we wtorek sekretarz stanu w KPRM, Adam Andruszkiewicz. Dodał, że w związku ze zmianą uruchomiono program wsparcia zakupu telewizorów i dekoderów, z którego już dofinansowano 160 tysięcy urządzeń.

Adam Andruszkiewicz przekazując we wtorek sejmowej komisji cyfryzacji informacje o stopniu przygotowania Polski do zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T2/HEVC) przypomniał, że wynika ona z konieczności zwolnienia częstotliwości pasma 700Mhz na potrzeby telefonii 5. generacji, a pierwszy z czterech etapów miał miejsce 28 marca 2022 roku.

„Przed nami ostatni, czwarty etap, który odbędzie się 27 czerwca br., a zgodnie z informacjami przekazanymi przez firmę Emitel termin nie jest zagrożony” – wskazał.

Wskazał, że w poniedziałek 23 maja przeprowadzono trzeci etap zmiany, który również odbył się bez zakłóceń.

„Do KPRM nie docierały żadne sygnały o problemach zarówno ze strony odbiorców, jak i nadawców” – zaznaczył.

Jak ocenił Andruszkiewicz, cały proces zmiany przebiega bez zakłóceń.

Przypomniał, że w związku ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji i danych Krajowego Instytutu Mediów, że 1,8 mln gospodarstw nie jest przystosowanych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, Sejm w marcu znowelizował ustawę o wsparciu gospodarstw domowych, która ustanowiła świadczenie w wysokości do 100 zł dla gospodarstw domowych w trudnej sytuacji materialnej za zakup dekodera i 250 zł dofinansowania do zakupu odbiornika cyfrowego, jaki jest niezbędny do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Dodał, że program wsparcia zakupu telewizorów i dekoderów cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony obywateli, jak i sprzedawców.

„Obecnie uczestniczy w nim tysiąc przedsiębiorców, co przekłada się na 3,5 tys. punków sprzedaży, w których można realizować świadczenie. Do 23 maja br. wygenerowano ponad 216 tys. kodów, a zrealizowanych zostało 160 tys., z czego około 136 tys. na dekodery, a 24 tys. na telewizory” – podał.

Przejście na nowy standard nadawania będzie prowadzone w czterech etapach. Pierwszy etap (od 28 marca 2022 r.) będzie dotyczyć województw dolnośląskiego i lubuskiego. Drugi etap (od 25 kwietnia 2022 r.) województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego, trzeci (od 23 maja 2022 r.) łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, zaś czwarty (od 27 czerwca 2022 r.) województw: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego.

Zaplanowana na ten rok przez Komisję Europejską zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, polegająca na zamianie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC, jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej. Nowy standard telewizji naziemnej umożliwi także dostęp do większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych oraz poprawę jakości obrazu i dźwięku. Dla części gospodarstw domowych zmiana standardu wiązać się będzie z koniecznością wymiany odbiornika telewizyjnego na nowszy, przystosowany do zmiany standardu model lub doposażenia obecnie użytkowanego odbiornika w dekoder naziemnej telewizji cyfrowej.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl