Włochy: prezydent Andrzej Duda odwiedził sanktuarium na Mentorelli

Prezydent Andrzej Duda, składający wizytę w Watykanie i Rzymie w związku z 40. rocznicą wyboru Jana Pawła II, odwiedził w poniedziałek sanktuarium maryjne Mentorella w pobliżu Wiecznego Miasta. Był to ulubiony cel pielgrzymek kardynała Wojtyły, a potem Papieża.

To położone na wysokości około 1000 metrów nad poziomem morza sanktuarium w Górach Prenestyńskich niedaleko Tivoli jest jednym z najstarszych w Europie.

Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej (Madre delle Grazie della Mentorella) zostało zbudowane w IV wieku na zboczu góry Guadagnolo. Prowadzi do niego między innymi ścieżka imienia Karola Wojtyły. Przypomina ona o tym, że metropolita krakowski odwiedzał często to miejsce w czasie swych pobytów w Rzymie.

Po wyborze Jan Paweł II powrócił tam 29 października 1978 roku, a więc tydzień po inauguracji pontyfikatu. Potem był tam jeszcze siedem razy w latach 1979-2000, a wizyty te upamiętnia jego pomnik.

Sanktuarium odwiedził też Benedykt XVI w 2005 roku, również na początku swego pontyfikatu; na datę swej wizyty także wybrał 29 października.

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy w sanktuarium miała charakter prywatny.

PAP/RIRM

drukuj