fot. PAP/Paweł Supernak

Prezydent A. Duda: Gwarantuję spokojną i konsekwentną politykę z kontrolą nad działaniami rządu

Gwarantuję dalej spokojną, konsekwentną politykę z kontrolą nad działaniami rządu, ale przede wszystkim politykę konstruktywną, politykę, która będzie akceptowała wszystko to, co dobre dla ludzi, dla społeczeństwa i gospodarki – powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

W środę w siedzibie TVP w Warszawie odbyła się debata prezydencka z udziałem 11 kandydatów na ten urząd.

Prezydent powiedział dziennikarzom po debacie, że jest bardzo zadowolony z jej przebiegu. Zaznaczył, że Polska potrzebuje dziś dobrej współpracy prezydenta z rządem.

„Dlatego, że trzeba przeprowadzić jeszcze bardzo dużo różnych działań legislacyjnych, przede wszystkim po to, żeby zabezpieczyć gospodarkę” – podkreślił.

W jego ocenie, przez ostatnie pięć lat wiele udało się zrobić. Wymienił tu chociażby obniżenie wieku emerytalnego czy wprowadzenie programu „500 plus”.

„Proszę, żebyście szanowni państwo przypomnieli sobie, co było przed 2015 rokiem i zestawili to z tym, co mieliście przez ostatnie pięć lat” – mówił prezydent.

„Przecież ci sami politycy, którzy byli dzisiaj na sali mówili, że to jest niemożliwe, że to jest nieodpowiedzialne, że rozwalimy budżet, że rozwalimy finanse publiczne. No i co proszę państwa? Wszystko udało się zrobić i wzrost gospodarczy Polski był świetny, gospodarka bardzo dobrze się rozwijała, Polakom żyło się naprawdę coraz lepiej, coraz wygodniej młodzi ludzi wreszcie zaczęli wracać z zagranicy. To był bardzo dobry czas dla Polski” – mówił Andrzej Duda.

Według niego, jeśli zestawimy to z poprzednimi latami, kiedy podwyższono wiek emerytalny, podwyższano podatki, kiedy wysprzedawano polski majątek, kiedy upadały polskie stocznie, kiedy zwijano posterunki policji, połączenia komunikacyjne, to dzisiaj jest zupełnie inna polityka, którą chciałby kontynuować.

Zdaniem prezydenta w polskim państwie szczególnie w czasie kryzysu, trzeba działać spokojnie i konsekwentnie, ale odważnie.

„I ja właśnie taką prezydenturę obiecuję i mam nadzieję, że to też tutaj wyszło z tej debaty” – podkreślił Andrzej Duda.

„Ja gwarantuję dalej taką spokojną, konsekwentną politykę, jak przez ostatnie pięć lat, z kontrolą nad działaniami rządu, ale przede wszystkim politykę konstruktywną, politykę, która wszystko to, co dobre dla ludzi, dla społeczeństwa, dla gospodarki, będzie akceptowała, nie będzie przedłużania tak jak dzisiaj jest w Senacie, robienia zwłoki” – oświadczył prezydent.

Przypomniał, że podczas swojej prezydentury zawetował dziewięć ustaw.

„Z czego 5 ustaw, to były ustawy, które były przyjęte przez parlament z inspiracji rządu Zjednoczonej Prawicy” – zaznaczył Andrzej Duda.

PAP

drukuj