fot. PAP

Pakiet kolejkowy pogłębi destabilizację

Propozycje ministra zdrowia na skrócenie kolejek do lekarzy specjalistów pogłębią destabilizację systemu ochrony zdrowia – ocenia dr Maciej Hamankiewicz.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej powiedział, że minister Bartosz Arłukowicz nie skonsultował swoich propozycji z całym środowiskiem lekarzy, ale z nielicznymi ekspertami i z jedną organizacją pacjentów.

Prezes ocenił, że pomysły ministra są mało realne. Podkreślił, że nie wie, jak minister chce zrealizować swój pomysł przy niewielu ponad 400 onkologach w Polsce, jeśli ma do dyspozycji 450 patomorfologów.

„To jest wielkie nieporozumienie i zupełna nieznajomość zagadnienia” – stwierdził dr Maciej Hamankiewicz.

 – Minister zdrowia boi się przyjść do Sejmu i boi się opowiadać rzeczy, które bez zmrużenia oka opowiada premierowi, a premier mową ciała dystansuje się od tego, bo sam czuje, że w tym jest fałsz. Pan minister dowiedziałby się ode mnie, że mamy zaledwie 400 wykształconych specjalistów onkologów na całą Polskę. Rozpoznanie choroby nowotworowej opiera się o badanie histopatologiczne, czyli badanie pod mikroskopem wycinka ludzkiego ciała, a umiejętność oceniania tych wycinków też ma niecałe 400 lekarzy w Polsce – powiedział dr Maciej Hamankiewicz.

Tzw. pakiet kolejkowy, który przedstawił minister zdrowia zakłada m.in. zniesienie limitu na leczenie onkologiczne, szybką terapię i indywidualny plan leczenia dla pacjenta. Bartosz Arłukowicz obiecał też, że czas od podejrzenia nowotworu do rozpoczęcia terapii nie może przekroczyć 9 tygodni.

Prezes NRL dodał, że kontrowersje wzbudza propozycja dotycząca finansowania leczenia.

Pan minister dodał, że będzie specjalne finansowanie, ale tylko dla tych pacjentów, u których zostanie potwierdzone schorzenie onkologiczne. Nogi się pode mną ugięły, bo każdy praktykujący lekarz, a nie urzędnik w Ministerstwie Zdrowia wie, że znacznie kosztowniejsze i trudniejsze jest wykluczenie podejrzenia choroby niż jej udowodnienie. W związku z tym, jeżeli mamy cień podejrzenia u stu osób, to pewnie potwierdzenie, że rzeczywiście tam była zmiana znajdziemy u jednej lub kilku osób. Pan minister tą zapowiedzią potwierdził, że zapłacę tylko za tych, u których potwierdzi się rozpoznanie – zwrócił uwagę dr Maciej Hamankiewicz.

Premier Tusk pozytywnie ocenił przygotowane przez resort zdrowia rozwiązania i oświadczył, że limity finansowe nie będą już przeszkodą w leczeniu onkologicznym.

RIRM

drukuj