PiS chce darmowych leków dla osób po 75 roku życia

Prawo i Sprawiedliwość rozważa pomysł zwolnienia osób po 75 roku życia z opłat za leki – powiedział poseł Czesław Hoc. Wiele osób ze względu na niskie świadczenia emerytalne nie stać dziś na wykupienie recept.

Członek Sejmowej Komisji Zdrowia mówi, że obecnie prowadzone są obliczenia nad kosztami takiej reformy. Z medialnych informacji wynika, że byłoby to ok 250 mln zł rocznie.  PiS w najbliższym czasie ma przedstawić konkretne propozycje.

Poseł Czesław Hoc w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja powiedział, że wśród pomysłów jest wprowadzenie jednakowej ceny za opakowanie medykamentu.

– Na pewno nie będzie to wyższa kwota niż 9 zł za opakowanie. Nie mamy jeszcze dokładnie ustalonej ceny, ale miałaby być jednakowa dla każdego pacjenta. Proponujemy także roczny limit kosztów ponoszonych przez pacjenta. Jeśli ktoś przekroczy ten limit, to następne leki będzie miał za darmo, albo po obniżonej stawce ryczałtowej – wskazał polityk.

Obecnie bezpłatne leki przysługują m.in. inwalidom wojennym oraz osobom represjonowanym. Chodzi o farmaceutyki znajdujące się na liście refundacyjnej.

Politycy PiS-u zapowiadają także wprowadzenie rozwiązań, które będą przeciwdziałały wyprowadzaniu leków za granicę.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl