fot. pixabay.com

Prezes NBP: Poziom inflacji będzie spadać

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Prezes Narodowego Banku Polskiego prognozuje, że do końca roku inflacja może się obniżyć do sześciu procent.

Dotychczasowe podwyżki stóp procentowych były najsilniejszym w historii zacieśnieniem polityki pieniężnej w Polsce – mówił prezes NBP, Adam Glapiński.

– Nasze zacieśnienie, które już jest dokonane cały czas, sprzyja obniżaniu inflacji w kierunku celu inflacyjnego. Ono nie przestało działać, jak my przestaliśmy podnosić stopy – wskazał Adam Glapiński.

Prezes Banku Centralnego przewiduje, że pod koniec roku inflacja może wynieść około sześciu procent. Dalsze kroki Rady Polityki Pieniężnej będą zależne od wyników gospodarczych z pierwszych miesięcy tego roku.

– Zostawiamy sobie furtkę, żeby podwyższyć te stopy, ale generalnie zakładamy – to wynika z projekcji – że jeśli wszystko zostanie w ramach tego, co można przewidzieć, to w pewnym momencie pojawi się przestrzeń do obniżek, ale kiedy to będzie, to  trudno mi powiedzieć – zaznaczył prezes Narodowego Banku Polskiego.

Według Komisji Nadzoru Finansowego ryzyko wzrostu stóp procentowych jest aktualnie niższe niż w ostatnich miesiącach.

– Ryzyko drastycznego wzrostu istotnie spadło. Biorąc to pod uwagę, polski nadzór uznał, że banki mogą w pewien sposób złagodzić te kryteria badania zdolności kredytowej – wyjaśnił rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego, Jacek Barszczewski.

Komisja Nadzoru Finansowego zarekomendowała bankom, żeby obniżyły poziom bufora branego pod uwagę przy obliczaniu zdolności kredytowej klientów, który wynosił dotychczas aż pięć punktów procentowych.

– Ten bufor oceny zdolności kredytowej może zostać obniżony do poziomu 2,5 punktu procentowego – powiedział Jacek Barszczewski.

Zmiana dotyczy tylko kredytów opartych na tymczasowo stałej stopie procentowej, ale daje nadzieję na zwiększenie dostępności kredytów, szczególnie tych mieszkaniowych – ocenił Paweł Dałkowski, ekspert ds. finansowych.

– To jest bardzo dobra wiadomość dla kredytobiorców. (…) Kredyty będą łatwiej przyznawane i dla szerszej rzeszy kredytobiorców – podkreślił Paweł Dołkowski.

Wpływ na akcję korytową mają również nastroje konsumentów. Rosnąca inflacja i nienadążające za nimi zarobki obniżają je – zaznaczył ekonomista, dr Bogdan Piątkowski.

– Nasze dochody są znacznie niższe i jeśli nie zmieni się samopoczucie i pewność konsumenta co do przyszłości, to raczej większej konsumpcji nie będzie – wskazał dr Bogdan Piątkowski.

Pomimo utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie część kredytobiorców zaczyna płacić nieco niższe raty. Wskaźnik WIBOR spada. Odzwierciedla on nastroje rynkowe i wpływa na oprocentowanie kredytów.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl