fot. PAP/Leszek Szymański

Premier: Wśród zmian w Kk wprowadzenie możliwości orzekania kary więzienia nawet do 30 lat

Rząd przyjął nowelizację Kodeksu karnego, która zakłada m.in. podwyższenie górnej granicy kar za pedofilię do 30 lat. Dla naszego rządu jest oczywiste, że prawo karne musi zapewnić poczucie bezpieczeństwa obywateli – podkreślił na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu zaznaczył, że kara musi być sprawiedliwa.

– Niektóre brutalne zabójstwa, bestialskie traktowanie ofiar, torturowanie, pedofilia były traktowane przez nasz Kodeks karny zbyt łagodnie. Zachowania atakujące życie lub wolność człowieka, w szczególności dzieci, będą nie tylko napiętnowane społecznie. Chcemy, by odpowiednie ustawy dawały instrumenty sędziom do podejmowania odpowiednich decyzji surowego karania tego typu przestępców. Stąd nasza ostra reakcja i przygotowywanie tej ustawy już od wielu miesięcy – powiedział Mateusz Morawiecki.

Szczegółowe zapisy projektu przedstawił minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Wśród najważniejszych zmian jest między innymi brak przedawnienia w sprawach związanych z wykorzystaniem nieletnich, podwyższenie wieku prawno-karnego ochrony dzieci z 15 do 16 lat czy wprowadzenie możliwości orzekania kary więzienia za pedofilię od 5 do 30 lat.

– W sposób bardzo fundamentalny zmieniamy, ale też zaostrzamy przepis dotyczący odpowiedzialności za gwałt na dziecku. Dzisiaj był to przepis, który przewidywał dwa typy czynu – w trybie podstawowym od 3 do 15 lat pozbawienia wolności, w trybie kwalifikowanym od 5 do 15 lat. My wprowadzamy więcej zróżnicowań. W zależności od wieku osoby pokrzywdzonej i działania sprawcy, na przykład zgwałcenie osoby poniżej 16 roku życia jest zagrożone karą od 5 do 30 lat pozbawienia wolności – wyjaśnił minister sprawiedliwości.

Ponadto rząd planuje wprowadzić zakaz kontaktowania się pedofila z jego ofiarą. Co więcej, w elektronicznym rejestrze będzie widniała adnotacja o tym, jaki zawód wykonywał sprawca w momencie popełniania przestępstwa.

 

RIRM

drukuj