fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

MS ogłosiło skład zespołu prokuratorów ds. katastrofy smoleńskiej

Ministerstwo Sprawiedliwości podało skład zespołu prokuratorów, który zajmie się śledztwem dot. katastrofy smoleńskiej. Przewodniczy mu zastępca Prokuratora Generalnego Marek Pasionek.

Prokurator Pasionek nadzorował już postępowanie ws. tragedii z 10 kwietnia 2010 roku. Został od niego odsunięty w roku 2011.

W skład gremium weszli prokuratorzy z całego kraju: Marek Kuczyński, Krzysztof Schwartz, Bartosz Biernat, Tomasz Walczak, Jerzy Gajewski, Robert Bednarczyk.

4 kwietnia bieżącego roku skład zostanie uzupełniony o dwóch prokuratorów z Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie: ppłk. Karola Kopczyka oraz ppłk. Jarosława Kałużnego.

Minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro powiedział, że ich zadaniem będzie kompleksowe przeanalizowanie wszystkich materiałów związanych z tragedią smoleńską. Zbadane zostaną zarówno wątki główne, jak i poboczne.

Decyzja ministra sprawiedliwości jest zbieżna z pragnieniami rodzin, które miały zastrzeżenia do pracy prokuratury wojskowej – podkreśla Andrzej Melak, brat śp. Stefana Melka, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

– Mamy nadzieję, że ci, którzy nie zdali egzaminu w czasie toczącego się przez 6 lat śledztwa, odejdą w niesławie, natomiast przyjdą ludzie kompetentni, odważni, merytoryczni, mający poparcie ministra w tym, co robią. Wierzymy w to, że obok nowej podkomisji powołanej przez ministra Macierewicza, nowi prokuratorzy spojrzą na wielką tragedię polską w Smoleńsku zupełnie inaczej, fachowo, że dokonają takich ocen, na które zasługiwała wielkość, rozmiar tego, co tam się wydarzyło – powiedział Andrzej Melak.

4 kwietnia zostanie zlikwidowana odrębna prokuratura wojskowa, która prowadzi śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej. W ostatnim czasie przedłużono je do 10 października.

W katastrofie pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, wśród nich prezydent RP prof. Lech Kaczyński.

RIRM

drukuj