fot. twitter.com

Premier Mateusz Morawiecki spotka się w Brukseli z szefem RE i przewodniczącą KE

Premier Mateusz Morawiecki spotka się dziś w Brukseli z szefem Rady Europejskiej Charlesem Michelem i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Rozmowy mają dotyczyć wieloletniego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Odbędą się przed zaplanowanym na 20 lutego szczytem Wspólnoty w tej sprawie. Obecnie trwają intensywne konsultacje prowadzone z szefami państw i rządów.

Rzecznik rządu Piotr Muller wskazał w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja, że rozmowy negocjacyjne będą trudne, ale Polska nie zamierza rezygnować ze swoich oczekiwań.

– Przede wszystkim ważna dla nas polityka rolna i tutaj ostatnia wizyta prezydenta Francji wzmacnia nasze stanowisko, ponieważ jest to wspólny priorytet dla Polski i Francji. Również polityka spójności, czyli wszystkie środki finansowe, które były przeznaczane ze środków unijnych na budowę dróg, infrastruktury kolejowej, te wszystkie duże inwestycje, które odbywały się w Polsce. Ponadto trzeci aspekt, czyli polityka klimatyczna. Tutaj chodzi o to, żeby fundusz na tzw. transformację energetyczną był wystarczająco duży, żeby Polska faktycznie mogła podjąć się w przyszłości celów klimatycznych, które stawia sobie cała UE – powiedział rzecznik rządu.

Państwa UE są mocno podzielone w sprawie wielkości unijnej kasy. Rozmów nie ułatwia brexit, w wyniku którego Unia straciła jednego z głównych płatników.

RIRM

drukuj