fot. PAP/Albert Zawada

Premier M. Morawiecki przedstawił Umowę Partnerstwa na lata 2021–2027

Umowa Partnerstwa na lata 2021–2027 określa strategię inwestycji funduszy europejskich w ramach polityk unijnych – spójności i rybołówstwa. Wsparcie w ramach tego kontraktu stanowi – jak podkreśla premier Mateusz Morawiecki – tylko niewielką część wynegocjowanych w Brukseli unijnych środków.

https://twitter.com/PremierRP/status/1351136916587094024

W Umowie Partnerstwa na lata 2021-2027 chodzi o 76 mld euro. Od jutra mają ruszyć konsultacje tej umowy, a uwagi do niej będzie można zgłaszać do 22 lutego.

Premier Mateusz Morawiecki wskazał, że środki w ramach Umowy Partnerstwa trafią m.in. na utrzymanie obecnych i tworzenie nowych miejsc pracy.

Wcześniej jednak poszczególne regiony będą mogły zgłosić swoje pomysły na wykorzystanie tych pieniędzy.

– Jak każda umowa z Polakami, ta również będzie dotrzymana. Chcemy ją skonsultować w możliwie szeroki sposób. Formalnie jest to porozumienie pomiędzy Polską a instytucjami Unii Europejskiej, ale chcemy, żeby ze społecznego punktu widzenia było to porozumienie między państwem polskim, UE i polskim społeczeństwem. Dzisiaj umowa partnerstwa rusza w Polskę, aby przez kolejne tygodnie zebrać opinię poszczególnych województw, regionów – powiedział Mateusz Morawiecki.

Szef rządu przypomniał, że środki, jakie Polska wynegocjowała w Brukseli, są historyczne. Do naszego kraju ma trafić łącznie 770 mld zł.

RIRM/TV Trwam News

drukuj