fot. PAP/Lech Muszyński

Prawo i Sprawiedliwość przygotowuje się do podziału województwa mazowieckiego

Prawo i Sprawiedliwość przygotowuje się do wyodrębnienia Warszawy z Mazowsza i powołania nowego województwa. To spełnienie przedwyborczych obietnic. Dzięki zmianie do mniej zamożnej części Mazowsza popłyną większe środki. Z propozycjami nie zgadza się opozycja.

Warszawa i otaczające ją powiaty generują 156 proc. średniego unijnego PKB, co kwalifikuje województwo do regionów lepiej rozwiniętych. Jednak bez stolicy Mazowsze to już jeden z najbiedniejszych regionów Polski. Unijna zasada wyrównywania różnic ekonomicznych tu nie działa.

– Bogata Warszawa jeszcze bardziej się bogaci, a  pozostała biedna część województwa jeszcze bardziej ubożeje – wskazał Wojciech Skurkiewicz, wiceszef MON.

O wydzieleniu Warszawy z województwa mazowieckiego Prawo i Sprawiedliwość mówi od lat. Partia do końca roku przedstawi projekt ustawy, która pozwoli zrealizować ten plan już w połowie przyszłego roku. Zmiana oznacza przede większe środki UE dla regionu.

– Region, w którym dzisiaj wskaźnik PKB na mieszkańca ma około 60 proc., będzie mógł korzystać z programu wsparcia w ramach Polski Wschodniej – zauważyła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Plan PiS krytykuje opozycja oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przekonując, że nie chodzi o dobro regionu, a o władzę.

– Podział Mazowsza ma być dokonany dla celów czysto politycznych, podwojenie administracji, rozdawanie stanowisk, niestety też ubożenie Mazowsza, bo przecież Mazowsze rośnie dzięki podatkom z metropolii warszawskiej – mówił Rafał Trzaskowski.

Według warszawskiego ratusza, nowe województwo straci blisko 90 proc. obecnych dochodów ze stolicy. Z kolei sama Warszawa zapłaci gigantyczne Janosikowe.

Obecna sytuacja jest jednak bardzo wygodna dla władz Warszawy – podkreślił ekonomista dr Arkadiusz Babczuk.

– Z punktu bogatej Warszawy posiadanie w swojej strefie wpływów biednych okolic, pozwala nie płacić samorządowi wojewódzkiemu aż tak dużego Janosikowego – powiedział dr Arkadiusz Babczuk.

Ogromne dysproporcje dotyczą także bezrobocia na Mazowszu – akcentował Piotr Kotwicki, radny miasta Radomia.

– Bezrobocie na koniec sierpnia 2020r. w Warszawie wynosiło ponad 1,8 proc., statystycznie w całym województwie było to ponad 5 proc., ale dla przykładu powiat radomski to 18 proc. – wskazał Piotr Kotwicki.

Powołanie nowego województwa oznaczać będzie stworzenie nowych urzędów, a także wzmocnienie wszystkich miast Mazowsza – zapewnił były prezydent Radomia, poseł Andrzej Kosztowniak.

– To nie jest projekt realizowany tylko dla Radomia i ziemi radomskiej. Mówimy tutaj o Siedlcach, Płocku, Ciechanowie i Ostrołęce. Te miasta i regiony mają zyskać – mówił Andrzej Kosztowniak.

Za podziałem Mazowsza w uchwale opowiedział się niedawno samorząd Węgrowa. To kuriozalna decyzja – wskazał marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik. Polityk PSL-u przekonywał, że przeciwników zmian jest wielu.

– Kilkadziesiąt gmin i powiatów podjęło uchwały przeciwko podziałowi – powiedział Adam Struzik.

Wydzielenie Warszawy z Mazowsza wzmocni mniejsze samorządy. Obecnie nie mają one siły przebicia.

– Wystarczy mieć stosunkowo silną reprezentację warszawską i dołożyć dosłownie kilka głosów i w taki sposób tworzy się absolutną większość dla miasta Warszawy – oznajmił Andrzej Kosztowniak.

Polskie Stronnictwo Ludowe domaga się referendum w sprawie zmian.

– Uruchomimy wszelkie prawne środki. Będziemy też protestować. Proszę być gotowym na wielotysięczne protesty – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Ludowcy są świadomi, że mogą stracić swoje wpływy. Podział Mazowsza daje nowe szanse polityczne – zauważył Karol Wałachowski z Klubu Jagiellońskiego.

– Mamy do czynienia z rozpisaniem nowych wyborów powszechnych, więc ta gra polityczna rozpoczyna się w tej sytuacji od nowa, i to mieszkańcy będą decydować, jakie będą władze – podsumował Karol Wałachowski.

Jak zapewnił PiS, na swoich stanowiskach pozostaną prezydenci miast i miejscy radni.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl