Powstał ponadpartyjny zespół na rzecz Nowej Konstytucji

W Sejmie powstał ponadpartyjny zespół na rzecz Nowej Konstytucji. Jego przewodniczącym został poseł Ruchu Kukiz’15 Kornel Morawiecki. W styczniu wraz z dziennikiem „Rzeczpospolita” zespół ma zorganizować pierwszą dużą konferencję poświęconą nowej Ustawie Zasadniczej.

Cały proces zmian ma wyjść także poza mury parlamentu. Mają w nim uczestniczyć obywatele – różne grupy społeczne, prawnicze, a także stowarzyszenia, uczelnie i uniwersytety.

Kształt Ustawy Zasadniczej byłby konsultowany z narodem – powiedział Kornel Morawiecki z Kukiz‘15.

– To musi być kierunek naprawdę „nowy” – nowy podział władzy, nowy podział majątku, inne duchowe spojrzenie na człowieka jako uczestnika zbiorowości i potrzeba tej zbiorowości na służbie innych zbiorowości i też wartości duchowych tego świata. Inne spojrzenie na pracę ludzką – że poza działalnością materialną ma tworzyć też wartości wyższe, ma nas rozwijać. (…) powinna być separacja władzy politycznej, władzy medialnej i władzy gospodarczej – władzy pieniądza, która zaczyna teraz dominować nad światem – powiedział poseł.

Do zespołu należy również poseł Ruchu Kukiz’15 Jerzy Jachnik, reprezentujący Stowarzyszenie Przeciwko Bezprawiu, m.in. w wymiarze sprawiedliwości. Podkreślił on, że prawo przede wszystkim musi być dla ludzi – tak samo Konstytucja.

– Formować ją muszą politycy, prawnicy, fachowcy, ale prawda jest taka, że dzisiaj z polskim prawem, z polskim sądownictwem, polską prokuraturą jest bardzo źle. (…) Oczywiście te zmiany chcemy prowadzić łącznie i w dyskusji z obywatelami tego kraju – to oczywiste. Stąd te prace muszą być dokładne, bez żadnych nacisków partyjnych, spokojne w dialogu – zaznaczył Jerzy Jachnik.

Na potrzebę zmian w Konstytucji RP wskazywała w swoim expose m.in. premier Beata Szydło.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl