Papież Franciszek w slumsach Kangemi

Zakończyła się wizyta papieża Franciszka w slumsach Kangemi w Nairobi, w których mieszka ćwierć miliona ludzi.

Podczas przemówienia Papież mówił m.in. o mądrości i kulturze dzielnic ubogich, która wyraża się w takich wartościach jak solidarność, ofiarowanie swojego życia za innych, preferowania narodzin, a nie śmierci, czy dzielenie swojego chleba z głodnym.

– Chciałbym w pierwszej kolejności przywrócić te wartości, które praktykujecie. Wartości, które nie są notowane na giełdzie, wartości, którymi się nie spekuluje, ani nie mają ceny rynkowej. Gratuluję wam, towarzyszę wam i chcę, abyście wiedzieli, że Pan nigdy o was nie zapomina. Droga Jezusa zaczęła się na obrzeżach. Wychodzi od ubogich i idzie z ubogimi ku wszystkim – mówił Ojciec Święty.

Papież Franciszek wskazał też na problemy będące „konsekwencją nowych form kolonializmu” z jakimi borykają się mieszkańcy slumsów. Mówił m.in. o braku dostępu do infrastruktury drogowej czy kanalizacyjnej oraz o braku dostępu do wody pitnej i innych podstawowych usług, pełnionych m.in. przez szkoły czy szpitale.

Papież zaproponował podjęcie idei integracji miejskiej przyjaznej środowisku. Podkreślił, że potrzebujemy miast zintegrowanych i dla wszystkich.

– Potrzebujemy wyjścia poza samo tylko obwieszczenie praw, które w praktyce nie są przestrzegane i wdrożenia systematycznych działań w celu poprawy warunków życia osób najuboższych oraz zaplanowania nowych osiedli wysokiej jakości, aby ugościć przyszłe pokolenia. Dług społeczny, dług ekologiczny wobec ubogich mieszkańców miast spłaca się konkretyzując święte prawo do trzech „T” z języka hiszpańskiego: tierra, techo, trabajo, czyli prawo do ziemi, mieszkania i zatrudnienia. Nie jest to filantropia, lecz obowiązek wszystkich – podkreślił papież Franciszek.

Na zakończenie Ojciec Święty pobłogosławił uczestników spotkania i poprosił o modlitwę w jego intencji. W ostatnim dniu wizyty w Kenii papież Franciszek spotka się także z młodzieżą i biskupami.

Następnie Ojciec Święty wyruszy do Ugandy. Tam – jeszcze dziś – spotka się z prezydentem Ugandy oraz władzami i korpusem dyplomatycznym. Ostatnim punktem trzeciego dnia wizyty Papieża w Afryce będzie spotkanie z katechetami i nauczycielami.

RIRM

drukuj