fot. PAP/Waldemar Deska

Powstał pierwszy wideoprzewodnik po Jasnej Górze

Najważniejsze i najciekawsze miejsca jasnogórskiego sanktuarium – także te niedostępne na co dzień dla pielgrzymów i turystów, liczne ciekawostki oraz opowieść o historii i duchowym fenomenie Jasnej Góry złożyły się na pierwszy wideoprzewodnik po klasztorze.

Wydawnictwo składa się z godzinnego filmu DVD w ośmiu wersjach językowych oraz książki „Jasna Góra. Sanktuarium Narodu”. Pomysłodawcą zaprezentowanego w ostatnich dniach wideoprzewodnika był przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra OSPPE.

Termin publikacji nie jest przypadkowy, wobec zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i wizyty papieża Franciszka, który odwiedzi również Jasną Górę. Unikatowym wydawnictwem ojcowie paulini – gospodarze klasztoru – chcieli też upamiętnić 1050. rocznicę chrztu Polski, czczonej w Częstochowie wspólnie z Ojcem Świętym.

Film prezentuje wszystkie najważniejsze obiekty Sanktuarium, przedstawia ich historię i pokazuje detale niewidoczne gołym okiem; część ujęć wykonano w technice 3D. W warstwie dźwiękowej wykorzystano muzykę klasyczną z zasobów Jasnogórskiej Muzyki Dawnej. Realizatorzy dołożyli starań, by zdjęcia i komentarz nie tylko opowiadały o klasztorze, ale też oddawały jego klimat i duchowość.

Rzecznik Jasnej Góry o. Robert Jasiulewicz OSPPE podkreśla, że dzięki filmowi i książce można obejrzeć Sanktuarium i zapoznać się z jego historią, ale też „zabrać z Jasnej Góry pewien pakiet informacji, przeżyć, wspomnień, które będą mogły później służyć innym”, w wielu krajach.

W związku z ŚDM i wizytą papieża Jasna Góra spodziewa w tym roku wzmożonego napływu pielgrzymów z całego świata. Szczególny będzie również przyszły rok, kiedy świętowane będzie 300-lecie koronacji jasnogórskiego obrazu papieskimi koronami.

Pomysłodawcy wydawnictwa podkreślają, że filmowo-książkowy pakiet powstał z myślą o uniwersalnym odbiorcy. Przeznaczony jest nie tylko dla pielgrzymów odwiedzających Jasną Górę, ale dla wszystkich zainteresowanych narodowym Sanktuarium, historią Polski i Europy, duchowością, wychowaniem patriotycznym czy historią sztuki.

Producentem filmu jest Klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze. Autorem książki i komentarza filmu jest o. Jan Stanisław Rudziński OSPPE, paulin, historyk sztuki, kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze, autor licznych publikacji z dziedziny sztuki sakralnej. Producentem wykonawczym i scenarzystą jest Wojciech Jędrzejewski, a reżyserem dziennikarz, reportażysta Wojciech Królikowski.

PAP/RIRM

drukuj