Profanacja Cudownego Obrazu Matki Bożej

Rano na Jasnej Górze doszło do profanacji Cudownego Obrazu Matki Bożej. W południe w Kaplicy Matki Bożej sprawowana była Msza św. ekspiacyjna. Transmisję przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

58-letni mężczyzna – według informacji medialnych prawdopodobnie mieszkaniec Świdnicy – przeskoczył przez ogrodzenie, wtargnął do prezbiterium i rzucił czarną farbą w Obraz Matki Bożej. Obraz nie został w żaden sposób uszkodzony. Niszcząca farba z nitrogliceryną rozlała się na całą szybę i ołtarz. Rozprysnęła się na obramowania Obrazu, berło i jabłko – insygnia królewskie naszej Matki, na róże, serce i różaniec – wota bł. Jana Pawła II, na ołtarz, na tabernakulum, na dywany wokół ołtarza. Zamachowiec został sparaliżowany przez uczestników nabożeństwa i przez  służby porządkowe i przekazany policji częstochowskiej. Usuwanie skutków zamachu odbędzie się w nocy.

– Zamachowiec dziś o godz. 7:45, gdy skończyła się Msza Św. koncelebrowana i celebransi opuszczali prezbiterium, przeskoczył przez ogrodzenie, wtargnął do prezbiterium i rzucił kolejno dwa naczynia z nitroglicerynową farbą w twarz Obrazu Matki Bożej i Dzieciątka Jezus. Te naczynia, których było trzy zrobił sobie sam z żarówki – jak mówi – aby mogły się łatwo rozbić i rozpryskać na cały Obraz. W rzeczywistości farba niszcząca z nitrogliceryną rozlała się na cały Obraz, nawet więcej – na cały ołtarz. Jednak dzięki szybie kuloodpornej nie mogła uszkodzić Cudownego Obrazu – powiedział o. Józef Płatek w homilii podczas Eucharystii ekspiacyjnej, która rozpoczęła się w południe. 

Ojciec Józef Płatek powiedział, że po walce z Krzyżem i Biblią paulini spodziewali się ataku na Cudowny Wizerunek Jasnogórskiej Matki.

– Spodziewaliśmy się tego, że po znieważeniu Krzyża, po znieważeniu Biblii, gdzie uznano to jako tylko ekscesowy wyraz sztuki współczesnej – tak to oceniono – przyjdzie kolej na naszą Ikonę Jasnogórską – powiedział o. Józef Płatek.

Ojciec Józef Płatek zwrócił uwagę na walkę z Kościołem. Powiedział, że niektórzy znieczulili swoje sumienia i weszli na drogę kłamstwa i afer, na otwartą walkę z wiarą, w tym z religią w szkołach. Dodał, że ośmieszają Boga, a celem jest zniszczenie Polski.

Wielu ludziom zależy, żeby Polska nie istniała, żeby ją zdemoralizować, żeby ją doprowadzić do nicości – powiedział o. Józef Płatek.

Ojciec Józef Płatek przytoczył słowa kilku wielkich postaci naszej historii m.in. Krasickiego, który już 180 lat temu przestrzegał przed takimi praktykami jak gdyby w wizji proroczej sięgając dzisiejszej sytuacji.

– Przyjdą takie czasy, że będzie się popierać zepsucie obyczajów. Ze świętej religii uczyni się straszaka, aby obrzydzić ją wszystkim szlachetnym sercom. Podłość będzie nagradzana orderami lub zaszczytami. Lud ogłupiać będą wódką lub innymi elementami, elity szlifami i stanowiskami, a za głowę tych co będą stawiać opór wystawi się watahy, cenę, aby się rozprawić z nimi w stosownej chwili – cytował o. Józef Płatek.

Ojciec Józef Płatek dodał, że zdarzenie profanacji można odczytywać, jako znak dany wszystkim czcicielom Jasnogórskiej Bogarodzicy, że pora i czas przebudzić się w adwencie.

Cała polska zapłakała, wielu ludzi zwróciło swoje serca przerażone ku Jasnej Górze – powiedział o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry dziękując wszystkim za modlitwę.

– Dziękujemy za modlitwę, za słowa wsparcia, a wszystkim służbom za ich profesjonalną i szybką akcję spieszenia z pomocą, ochronę Jasnej Góry przed tymi, którzy nie wiedzą co czynią. Wielu z nas atak na ten Obraz odczytuje, jako atak na samą istotę polskości, na sam główny nerw naszej wrażliwości narodowej i religijnej. Zniszczyć znak jedności, tzn. zniszczyć również nadzieję, że przecież nic się nie da tak naprawdę w narodzie Polskim zniszczyć, dopóki jest cześć, wiara i należna miłość skierowana ku Matce Bożej – powiedział o. Roman Majewski. 

Przed Mszą św. odbyło się nabożeństwo ekspiacyjne, któremu przewodniczył o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry. Jestem, Pamiętam, Czuwam, Trwam wybrzmiało tego wieczoru podczas modlitwy apelowej  w sposób niezwykle wyraźny dla katolików na całym świecie. W specjalnym komunikacie o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry napisał, że ojcowie paulini, pielgrzymi i wierni, archidiecezji częstochowskiej proszą wszystkich czcicieli Matki Bożej o włączenie się do modlitwy ekspiacyjnej. Modlitwa ekspiacyjna będzie trwała cały dzień, charakter ekspiacyjny będzie miał również Apel Jasnogórski.

 

RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl