fot. pixabay.com

Portugalski Trybunał Konstytucyjny: izolowanie całych klas z powodu pojedynczych zakażeń niekonstytucyjne

Poddawanie wszystkich uczniów w klasie przymusowej kwarantannie z powodu pojedynczych przypadków infekcji koronawirusem jest niezgodne z przepisami ustawy zasadniczej – oświadczył Trybunał Konstytucyjny Portugalii.

W dwóch cytowanych w czwartek przez telewizję RTP orzeczeniach TK stwierdził, że pojedyncze przypadki infekcji nie mogą być podstawą do izolowania pozostałych uczniów klasy nawet w sytuacji, kiedy w kraju obowiązuje z powodu COVID-19 stan klęski żywiołowej.

Według TK dwa orzeczenia o niekonstytucyjności izolowania całych klas z powodu pojedynczych zachorowań na COVID-19 dotyczyły przypadków szkół w podlizbońskich miastach Amadora i Torres Vedras.

Sędziowie TK wskazali, że władze medyczne nie miały uprawnień, aby zabronić uczniom uczęszczania do szkoły w formie stacjonarnej, ponieważ ograniczało to ich konstytucyjne prawo.

Z informacji służb medycznych Portugalii wynika, że w styczniu średnio każdego dnia dochodziło w tym kraju do około 10 tys. przypadków zachorowania na COVID-19 wśród dzieci i młodzieży.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl