fot. Ewa Sądej/Nasz Dziennik

„Umorzenie” przez TK postępowania ws. uchwał o powołaniu sędziów – bez mocy prawnej

Trybunał Konstytucyjny „umorzył” dziś postępowanie w sprawie uchwał Sejmu o powołaniu 5 sędziów przez obecny Sejm. Zrobił to w składzie 10 sędziów. Komentarz prof. Krystyny Pawłowicz, konstytucjonalisty.  

***

„Umorzenie” przez TK postępowania ws. uchwał o powołaniu sędziów – bez mocy prawnej

Trybunał Konstytucyjny „umorzył” dziś postępowanie w sprawie uchwał Sejmu o powołaniu 5 sędziów przez obecny Sejm. Zrobił to w składzie 10 sędziów.

Jednak UWAGA:

To „umorzenie NIE MA mocy prawnej, gdyż dla jego skuteczności KONIECZNY jest – zgodnie z nową ustawą o TK – ustawowy skład TK, tj. minimum 13 sędziów.
Takie działanie to też DOWÓD, że s. Rzepliński NADAL NIE STOSUJE się do ustawy o TK, wymagającej do orzekania min. 13 sędziów, oraz, że s. Rzepliński nadal NIE UZNAJE WYBORU 5 nowych sędziów przez obecny Sejm.

Dzisiejsze „umorzenie” ma więc charakter pozorny, nie wywołuje skutków prawnych (choćby były dla nas korzystne). Pokazuje, że prezes TK dalej trwa, a nawet dalej brnie w łamanie ustawy i konstytucji.

Moim zdaniem, s. Rzeplińskiemu tworzącemu tylko pozory „dobrej woli”, chodzi o to ,by wprowadzić Sejm i opinię publiczną w błąd i WYŁUDZIĆ zaklepanie w Sejmie w tym tygodniu skandalicznego, rozbuchanego budżetu TK na 2016 r., w tym 1 mln na 3 dni celebry, oraz podwyżki wynagrodzeń dla sędziów do 23,4 tys. zł.

Jednocześnie jednak Trybunał odmówił złożenia w Sejmie oświadczenia, że będzie stosował nową ustawę o TK.

NIE DAJMY SIĘ Trybunałowi/ prezesowi NABRAĆ.

Swoją drogą, dlaczego pozostali sędziowie TK nie reagują na nielegalne działania swego prezesa?

prof. Krystyna Pawłowicz, konstytucjonalista

drukuj