fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Porozumienie przedstawiło kluczowe założenia na 2019 r.

Deglomeracja, program Energia Plus oraz przyszłość Europy – te trzy zagadnienia będą w roku wyborczym kluczowymi dla partii Porozumienie. Ugrupowanie wchodzi w skład sprawującej od 2015 roku Zjednoczonej Prawicy.

13 stycznia w Krakowie odbyła się konwencja programowa partii Porozumienie, której szefem jest wicepremier Jarosław Gowin. Już niedługo ma się odbyć konwencja całej Zjednoczonej Prawicy.

Wiceprezes Porozumienia Zbigniew Gryglas zapowiada, że podczas spotkania jego partia po raz kolejny przypomni i przedstawi szczegóły dot. swoich flagowych postulatów.

Pierwszy z nich dotyczy reformy UE. Porozumienie postuluje zwiększenie udziału parlamentów narodowych w procesie decyzyjnym – zaznacza Zbigniew Gryglas.

Chcemy, by nie tylko została włączona tzw. instytucja czerwonej karty, czyli swoiste prawo veta w niektórych decyzjach w Unii, które miałoby być zagwarantowane dla parlamentów narodowych. Chcemy, by te parlamenty otrzymały tzw. żółtą kartkę i zieloną, by mogły występować z inicjatywami dotyczącymi regulacji europejskiej. Na naszym wewnętrznym podwórku zaproponowaliśmy powrót do idei utworzenia ministra ds. europejskich – wskazuje Zbigniew Gryglas.

Kolejna propozycja to deglomeracja, czyli przeniesienie części instytucji i urzędów państwowych z Warszawy do mniejszych miast, szczególnie byłych miast wojewódzkich.

Z kolei program „Energia Plus” ma umożliwić każdemu Polakowi uruchomieni własnej instalacji do produkcji energii elektrycznej. Chodzi o oszczędność oraz promocję energii odnawialnej.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj