By Sylwester Braun - Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4002882

Polsko-grecko-włoska debata o odszkodowaniach za straty wojenne

Przy okazji trwającego dziś posiedzenia Rady Europy w Strasburgu odbywa się debata dotycząca sprawiedliwego zadośćuczynienia oraz dostępu do sądu dla wszystkich ofiar agresji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Pomysłodawcą spotkania jest wiceminister spraw zagranicznych, Arkadiusz Mularczyk.

W debacie, która ma miejsce przy okazji dzisiejszego posiedzenia Rady Europy w Strasburgu, biorą udział m.in. badacze i eksperci z Polski, Grecji oraz Włoch. Na wydarzenie zaproszeni zostali również parlamentarzyści i ambasadorowie z innych krajów.

Organizator debaty, wiceminister Arkadiusz Mularczyk, wskazał, że uczestnicy będą chcieli pochylić się nad problematyką m.in. immunitetu jurysdykcyjnego, który blokuje ofiarom II wojny światowej i ich rodzinom prawo do sądu.

– Zaprosiłem panią Christinę Stamouli. To jest grecka adwokat, która prowadzi od lat sprawę zbrodni wojennych w Distomo w Grecji, gdzie Niemcy dokonali masowej eksterminacji, masowego zabójstwa Greków. Również zaprosiłem pana mecenasa Filippo Biolé z Włoch, który również prowadzi takie sprawy we Włoszech. Traktuję debatę, dyskusję, konferencję, jako pierwszy element szerszej współpracy z Grecją i Włochami na forum międzynarodowym, ponieważ przygotowujemy projekt rezolucji Rady Europy, który ma przebadać kwestie braku dostępu do sądu, braku sprawiedliwego procesu i braku prawa do odszkodowania – mówił wiceszef MSZ.

Arkadiusz Mularczyk liczy na merytoryczną debatę, która w przyszłości będzie skutkować zmuszeniem prawnym Niemiec do dostosowania swojego ustawodawstwa i zauważenia milionów ofiar II wojny światowej, którzy nie uzyskali odszkodowania.

Łączna wartość poniesionych strat szacowana jest na ponad 6,2 bln złotych. Wyliczenia przedstawiono w ubiegłym roku podczas prezentacji raportu o startach wojennych.

RIRM

drukuj