Polska traci ogromne wpływy z podatku CIT

Polski budżet może tracić nawet 46 mld zł rocznie przez międzynarodowe firmy unikające płacenia podatku CIT – wynika z raportu dla Komisji Europejskiej, o którym napisała „Gazeta Wyborcza”.

Gazeta porównała, że 38 mld zł kosztuje w tym roku utrzymanie całej polskiej armii, a roczne wpływy do budżetu z podatku CIT to nieco ponad 28 mld zł.

Międzynarodowe śledztwo dziennikarskie wykazało, że ponad 340 światowych korporacji przez lata korzystało z dogodnych umów z luksemburskim fiskusem, które redukowały im podatek CIT – czasem nawet poniżej 1 proc. Koszty poniosły inne kraje UE, które traciły wpływy podatkowe.

Jednym z rozwiązań tego problemu jest wprowadzenie podatku obrotowego – mówi dr Marian Szołucha. Ekonomista podkreśla, że w Polce trzeba uszczelnić i uprościć cały system podatkowy.

– Wyjściem z tej sytuacji nie jest dalsza biurokratyzacja systemu podatkowego – do czego zmierza niestety polskie Ministerstwo Finansów – ani zatrudnianie kolejnych urzędników w tym resorcie, a uproszczenie systemu podatkowego tak, by podatki (publiczno-prawne zobowiązania wobec Polski) były znacznie łatwiej niż dzisiaj egzekwowalne – tłumaczy ekspert.

Dr Szołucha zaznaczył, że strata 40 mld zł związana z tym procederem jest niemal równa wpływom do budżetu z podatku PIT.

– Jest to gigantyczna kwota, która – gdyby wspomogła polski budżet – mogłaby rozwiązać wiele naszych problemów z finansami publicznymi – zaznacza ekonomista.

Według ekspertów – państwa członkowskie UE mogą tracić rocznie na działaniach międzynarodowych holdingów nawet 500 mld zł.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl