Polska rozpoczyna prace nad wdrożeniem strategii rozwoju sztucznej inteligencji

Polski rząd rozpoczyna prace nad wdrożeniem strategii rozwoju sztucznej inteligencji. Bez jej implementacji Polska może nie znaleźć się w gronie najbardziej zaawansowanych technologicznie państw – alarmują eksperci.

Karol Okoński, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, powiedział, że Polska jest dopiero na początku drogi stwarzania odpowiednich warunków do rozwoju i wykorzystywania sztucznej inteligencji.

– Prace nad polską strategią sztucznej inteligencji są na etapie inicjalnym. Natomiast to, co przez ostatnie pół roku się działo, to była praca grup roboczych, w skład której oprócz przedstawicieli administracji rządowej wchodzili również przedsiębiorcy, ośrodki naukowe, trzeci sektor i wszyscy inni pasjonaci zajmujący się tą technologią – wskazał Karol Okoński.

O nadziejach związanych z rozwojem sztucznej inteligencji coraz częściej dyskutuje się już nie tylko w gronie entuzjastów nowych technologii, lecz także w świecie biznesu oraz polityki. Zmiany te już dziś zachodzą na naszych oczach, a Polska chce odgrywać na tym rynku znaczącą rolę.

– Powiedzieć, jak będzie wyglądać świat za 100 lat – nikt się tego nie podejmuje, ale mam świadomość, że pewne działania podejmowane w tym momencie, szczególnie związane z obszarem sztucznej inteligencji, pozwolą w znaczącym stopniu wpłynąć na to, w jakim tempie będziemy się rozwijać przez kolejne dziesiątki lat. Jeśli teraz wykonamy pewne ruchy i działania w zły sposób, to Polska za 100 lat będzie wyglądać zupełnie inaczej i będzie krajem dużo mniej zaawansowanym – zaznaczył sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.

Polski rząd planuje skupić się na wykorzystaniu sztucznej inteligencji w administracji publicznej i w biznesie.

– A nam am zależy na tym, żeby wykorzystać sztuczną inteligencję w tych miejscach, gdzie ona pozwala podwyższyć produktywność, podwyższyć jakoś usług. Zdjąć z obywateli i z przedsiębiorców, z ludzi pewne działania, które mogą przebiegać lepiej, a ludzie mogą się skupić na innych czynnościach, gdzie potencjał człowieka może być w pełni wykorzystany – podkreślił rozmówca TV Trwam.

Według badań wartość globalnego rynku sztucznej inteligencji wyniosła w zeszłym roku 15 milionów dolarów. Szacuje się, że w najbliższych latach branża będzie rosła w tempie 38 procent. Należy jednak pamiętać, że sztuczna inteligencja powinna być jedynie wsparciem dla człowieka, a nie jego zamiennikiem.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl