fot. PAP/Przemysław Piątkowski

Min. M. Zagórski: Z aplikacji mObywatel korzysta obecnie niemal 350 tys. osób

Z aplikacji mObywatel korzysta obecnie niemal 350 tysięcy osób – powiedział w poniedziałek w Siedlcach minister cyfryzacji Marek Zagórski. W aplikacji tej dostępne są m.in. e-recepty, będzie można w niej uruchomić także usługę Internetowego Konta Pacjenta.

7 września weszły w życie regulacje przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia – największy pakiet zmian, służących przyspieszeniu informatyzacji systemu ochrony zdrowia. W aplikacji tej dostępne są m.in. e-recepty, będzie można w niej uruchomić także usługę Internetowego Konta Pacjenta umożliwiającą zarejestrowanie się do lekarza.

Dzięki tym zmianom założenie profilu zaufanego, który pozwoli na uruchomienie aplikacji, ma zostać ułatwione, a tym samym więcej osób dostanie dostęp do e-usług.

Profili zaufanych mamy już 4,2 mln – powiedział Marek Zagórski. Dodał, że „jeszcze jest to wciąż za mało, zdecydowanie za mało, jeśli chcemy, żeby procesy cyfrowe, nie tylko w służbie zdrowia, ale w państwie były efektywne i powszechne”.

Jak nie ma klientów, nie ma również usług na wysokim poziomie” – powiedział szef resortu.

Skutkiem zmian będzie również większa liczba punktów potwierdzających Profil Zaufany, czyli potwierdzony zestaw danych, które w internecie identyfikują jego posiadacza w usługach podmiotów publicznych. Nowe punkty mają powstać w przychodniach lekarskich. Obecnie w Polsce działa 1500 takich miejsc.

Dzięki aplikacji mObywatel można już korzystać z e-recept. Po kliknięciu w receptę, aplikacja wyświetli jej szczegółowe dane, w tym status i informacje o lekach. Można je pobrać, przeglądać, ale przede wszystkim realizować recepty wystawione przez lekarza.

E-recepta to nie jedyny powód, dla którego każdy pacjent ze smartfonem powinien zainstalować sobie tę aplikację” – podkreślił minister Zagórski.

Placówki podstawowej opieki zdrowotnej dołączają do placówek pocztowych, pociągów PKP Intercity i wielu innych miejsc, w których nie musimy legitymować się tradycyjnym dowodem osobistym. Wystarczy nam aplikacja mObywatel” – dodał Marek Zagórski.

Szef MC oraz wiceministrowie zdrowia – Janusz Cieszyński i Waldemar Kraska podczas konferencji podsumowali pilotaż e-recept i zaprezentowali nowe, cyfrowe ułatwienia dla pacjentów.

Jak poinformował na konferencji Janusz Cieszyński, od początku działania systemu wystawionych zostało 8 mln e-recept. Przypomniał również, że od stycznia 2020 r. recepty w postaci elektronicznej będą wystawiane obowiązkowo.

Waldemar Kraska podkreślił, że sam będąc lekarzem widzi, jak e-recepty usprawniają lekarzom pracę. Wystawianie elektronicznych recept pozwoli zaoszczędzić lekarzom ok. 30 minut dziennie, a dostęp do historii przepisanych leków pozwoli lepiej skoordynować proces leczenia. Wiceminister dodał, że e-recepty to również duża korzyść dla pacjentów, wynikająca m.in. z tego, że e-recepty nie tracą ważności, jeżeli wykupimy tylko jeden z zapisanych na niej leków, kolejny możemy wykupić w innej aptece. Na odebranie leków można udzielić pełnomocnictwa swoim bliskim, co jest ułatwieniem dla osób starszych.

Pierwszą e-receptę wystawiono w Centrum Medyczno-Diagnostycznym w Siedlcach – placówce, w której odbyła się konferencja podsumowująca działanie tego systemu. Pilotaż odbywał się w dwóch miejscach: w Siedlcach i Skierniewicach.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl