fot. pixabay.com

Można już pobrać aplikację ProteGO Safe ułatwiającą typowanie osób, które powinny zostać objęte nadzorem sanitarnym

Można już korzystać z aplikacji mobilnej, dzięki której łatwiejsze ma być typowanie osób, które powinny zostać objęte nadzorem sanitarnym. Aplikacja ProteGO Safe jest dostępna w sklepie Google Play na urządzenia z systemem Android.

ProteGO Safe to aplikacja stworzona pod nadzorem resortu cyfryzacji. Ma ona pomóc w wychodzeniu z najostrzejszych restrykcji związanych z pandemią. W aplikacji użytkownik dokonuje testu oceny ryzyka zakażenia koronawirusem, a także może prowadzić „Dziennik Zdrowia”, który ma pomóc w zauważeniu niepokojących objawów.

Co najważniejsze, ProteGO Safe może poprzez narzędzie Bluetooth komunikować się z urządzeniami innych użytkowników, którzy używają aplikacji.

– Moduł analityczny, który zastosowano w aplikacji, pozwala ocenić, jak bardzo potencjalnie intensywny był ten kontakt, co będzie miało później znaczenie przy ocenie stanu ryzyka. W sytuacji, w której którykolwiek z użytkowników aplikacji okaże się osobą zarażoną, po uzyskaniu specjalnego kodu PIN od Inspektora Sanitarnego będzie mógł wprowadzić odpowiedni kod jednorazowy, który uruchomi moduł powiadomienia. Wszystkie osoby i wszystkie urządzenia, z którymi aplikacja osoby chorej miała kontakt, zostaną powiadomione o tym kontakcie – poinformował minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Wraz z premierą aplikacji rusza kampania informacyjna dotycząca jej zastosowania. Aplikacje śledzące kontakty w celu ograniczania epidemii koronawirusa przygotowano w wielu krajach, np. w Singapurze taką aplikację ściągnęło ok. 25 proc. osób, w Norwegii 20 proc. Największym sukcesem może pochwalić się Islandia, gdzie odsetek ten wynosi 40 proc.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl