fot. flickr.com

Bruksela: Rada ds. Ogólnych prowadzi wysłuchanie Węgier wokół art. 7  

Rada ds. Ogólnych prowadzi wysłuchanie Węgier w ramach art. 7. Węgierski rząd zapowiada bronić w Brukseli swojego stanowiska w tej sprawie.

Procedurę w ramach art. 7 wobec Węgier Parlament Europejski uruchomił w poprzedniej kadencji w związku z zarzutami dotyczącymi łamania praworządności. To pierwsze wysłuchanie Węgier w ramach tej procedury.

Wcześniej w ramach procedury na spotkaniach Rady Unii Europejskiej ds. Ogólnych odbyły się trzy wysłuchania Polski. W czasie posiedzenia ministrowie spraw zagranicznych debatują nad wzmocnieniem przestrzegania praworządności w UE.

Polskę reprezentuje wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański. Polityk wskazał, że Polska popiera wprowadzenie mechanizmu kontroli praworządności, ale musi to dotyczyć wszystkich państw członkowskich.

Polska popiera co do istoty ideę utworzenia mechanizmu i monitorowania przestrzegania praworządności we wszystkich państwach. Może to obniżyć ryzyko stosowania podwójnych standardów, a to może być bardzo złe w skutkach dla wiarygodności UE. Jesteśmy w stanie poprzeć mechanizm jeśli będzie on rzeczowy, bezstronny i nie będzie kolidował z innymi przepisami – powiedział Konrad Szymański.

Jeszcze dziś Komisja Europejska chce podnieść sprawę praworządności w Polsce. Ma to być jednak punkt informacyjny. Jak podało w piątek źródło unijne, Polska na spotkaniu będzie miała okazję odnieść się do informacji przedstawionej przez Komisję Europejską.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl